واتسلاو هاول، رئیس جمهوری پیشین چک درگذشت

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

واتسلاو هاول، رئیس جمهوری سابق جمهوری چک امروز یکشنبه، ۱۸ دسامبر در ۷۵ سالگی درگذشت. او دهمین و آخرین رئیس جمهوری چکسلواکی بود.

انقلاب موسوم به انقلاب مخملین باعث سرنگونی حکومت کمونیستی در چکسلواکی و تقسیم آن به دو کشور چک و اسلواکی شد.

آقای هاول امروز (یکشنبه) صبح و پس از آنکه مدتها با بیماری دست به گریبان بود چشم از جهان فرو بست. وی سکان جمهوری چک را زمانی در دست گرفت که آن کشور در حال گذار به دموکراسی و برقراری اقتصاد مبتنی با بازار آزاد بود.

وی در زمان فعالیت های سیاسی و دفاع از حقوق بشر (منشور ۷۷) و نویسندگی به شهرت جهانی دست یافت.

کارل بیلدت، وزیر خارجه سوئد درباره آقای هاول گفته "او یکی از بزرگترین چهره های دوران معاصر بود و ندای آزادیخواهی او راه را برای یک اروپای یکدست و آزاد هموار کرد".

ویلفرید مارتنز، نخست وزیر سابق بلژیک هم در واکنش به خبر درگذشت آقای هاول گفت از شنیدن خبر مرگ واتسلاو هاول بسیار ناراحت شده است. او افزوده "میراث آقای هاول الهام بخش آزادیخواهی و دموکراسی خواهد ماند".

یک مقام وزارت خارجه جمهوری چک به بی بی سی گفت آقای هاول یک شخصیت محوری در جریان گذار کشورش از کمونیسم به دموکراسی بود.

به گفته این مقام، "بدون وجود شخصیتی مانند آقای هاول، قرار گرفتن جمهوری چک و دیگر کشورهای منطقه در فهرست کشورهای عضو پیما آتلانتیک شمالی (ناتو) و اتحادیه اروپا، کار دشواری می بود".

آقای هاول در سالهای اخیر بیمار بود و علائم بیماری و رنجی که می‌کشید بخوبی قابل مشاهده بود. در دهه نود میلادی، بخشی از ریه آقای هاول مورد جراحی پزشکی قرار گرفت.

در جریان ملاقات وی با دالایی لاما، آقای هاول با یک صندلی چرخدار در ملاقات حاضر شده بود.

مطالب مرتبط