گسترش ناآرامی ها در قزاقستان

پلیس ضد شورش قزاقستان در وسط خیابانی در شهر جانائوزن حق نشر عکس AP
Image caption مقامات قضایی قزاقستان می گویند که نیروهای پلیس هنگامی اقدام به تیراندازی کردند که مورد حمله قرار گرفتند

در حالی که ناآرامی ها در غرب قزاقستان رو به گسترش است، پلیس این کشور به سوی معترضانی که یک مسیر خط آهن را مسدود کرده بودند، آتش گشوده است.

در جریان درگیری نیروهای امنیتی و معترضان یک نفر کشته و ۱۱ نفر مجروح شده اند.

به دنبال هشدار نیروهای امنیتی اغلب معترضان روستای شتپه متفرق شدند اما گفته می شود که یک گروه پنجاه نفره از تظاهر کنندگان اقدام به شورش کردند و یک لوکوموتیو باری را به آتش کشیدند.

مقامات قضایی قزاقستان می گویند که نیروهای پلیس هنگامی اقدام به تیراندازی کردند که مورد حمله قرار گرفتند.

به گفته این مقامات تظاهرات روستای شتپه در حمایت از کارگران اعتصابی صنعت نفت شهر جانائوزن بوده که در نزدیک این روستا واقع شده است.

شورشهای روز جمعه در جانائوزن ۱۱ کشته و دهها مجروح برجای گذاشت.

خبرنگار بی بی سی در شهر آلماتی قزاقستان می گوید این مرگبارترین ناآرامی هایی است که قزاقستان در ۲۰ سالی که از استقلالش می گذرد، تجربه کرده است.

تحولات روستای شتپه به طور مستقل قابل تایید نیست و سه روزنامه نگار روسی که برای پوشش اخبار در جانائوزن به این شهر اعزام شده بودند، روز یکشنبه دستگیر شدند.

تیراندازی پلیس

مقامات قضایی قزاقستان می گویند معترضان روز شنبه در ساعت ۱۳:۲۴ به وقت محلی با مسدود کردن خط آهن، یک قطار حامل ۳۰۰ مسافر را متوقف کردند.

به گفته این مقامات معترضان سپس خواستار جلب حمایت مردم از اعتراضات در شهر نفت خیز جانائوزن شدند و اقدامات آنها ۷ قطار مسافربری و ۳ قطار باری را دچار تاخیر کرد.

بعد از هشدار ماموران امنیتی اغلب معترضان متفرق شدند اما حدود ۵۰ نفر از آنها به مسدود کردن خط آهن ادامه دادند و سرانجام پلیس در حدود ساعت ۸ شب وارد عمل شد.

معترضان در واکنش به اقدام پلیس، یک قطار باری را به آتش کشیدند و به سمت واگنهای قطار کوکتل مولوتف پرتاب کردند. معترضان سپس در روستا به آشوب پرداختند و علاوه بر آتش زدن یک درخت کریسمس شیشه های خودروها و مغازه ها را شکستند.

مقامات قضایی قزاقستان می گویند پلیس بعد از اینکه با سنگ و کوکتل مولوتف مورد حمله قرار گرفت، ناچار شد دست به اسلحه ببرد.

۱۲ نفر بر اثر اصابت گلوله مجروح و به بیمارستان منتقل شدند که یک نفر از آنها مدتی بعد جان خود را از دست داد.

روز شنبه نورسلطان نظربایف، رییس جمهور قزاقستان در شهر جانائوزن به مدت ۲۰ روز وضعیت فوق العاده اعلام کرد.

در چارچوب وضعیت فوق العاده، هرگونه اعتصاب و اعتراض عمومی در این شهر نفت خیز ممنوع می شود و آزادی رفت و آمد در داخل شهر و همچنین دسترسی به آن نیز محدود می شود.

کارگران صنعت نفت شهر جانائوزن از ۶ ماه پیش در اعتراض به پایین بودن دستمزدشان در میدان اصلی شهر دست به تحصن زده اند و اقدامات پلیس برای متفرق کردن آنها به درگیریهایی انجامیده است.

در حکمی که در وبسایت رسمی نورسلطان نظربایف، رییس جمهور قرقیزستان منتشر شده، آمده است که "به منظور تامین امنیت عمومی، برقراری مجدد نظم و قانون و دفاع از حقوق و آزادی های شهروندان" وضعیت فوق العاده حداقل تا پنجم ژانویه ادامه خواهد داشت.

درگیری کارگران و نیروهای امنیتی در قزاقستان همزمان با جشنهای بیستمین سالگرد استقلال این کشور از اتحاد جماهیر شوروی صورت گرفته است.

خبرنگاران می گویند که این ناآرامی ها قاعدتا برای آقای نظربایف واقعه ای غیر منتظره و شوکه کننده بوده است، چرا که او درست پیش از استقلال قزاقستان به قدرت رسید و از آن زمان جلوی اعتراضات عمومی را به شدت گرفته است.

مطالب مرتبط