'پلیس می‌توانست به غارتگران و خرابکاران لندن شلیک کند'

شورش های لندن حق نشر عکس Reuters
Image caption عملکرد پلیس در جریان ناآرامی ها و شورش های ماه اوت امسال در انگلستان، مورد انتقادهای زیادی قرار گرفته است

در گزارشی که در باره روش‌های کار گرفته شده توسط پلیس بریتانیا در زمان شورش‌های ماه اوت در انگلستان تهیه شده، آمده که پلیس برای مقابله با افرادی که دست به خرابکاری و غارت زده بودند، می توانست در شرایط خاصی از اسلحه گرم استفاده کند.

اداره کل بازرسی پلیس در گزارش خود گفته است اگر در مواردی مانند به آتش کشیدن ساختمان‌ها، جان مردم در خطر بود، استفاده پلیس از اسلحه گرم قابل توجیه بود.

این گزارش تاکید دارد که در آینده، استفاده از گلوله های پلاستیکی و ماشین های آب پاش هم می تواند مدنظر قرار گیرد.

گزارش اداره کل بازرسی پلیس، خواهان قوانین شفافی برای کنترل ناآرامی ها و غارت ها شده است.

از عملکرد پلیس در جریان ناآرامی ها و شورش های ماه اوت امسال در انگلستان، انتقادهای زیادی شده است.

روز دوشنبه این هفته، یک کمیته پارلمانی مجلس بریتانیا گفت استفاده از گلوله پلاستیکی و ماشین های آب پاش در عملیات پلیس می توانست خطرناک باشد.

گزارش یک گروه تحقیق مستقل در باره این شورش‌ها هم که اخیرا منتشر شده، از واکنش پلیس نسبت به این ناآرامی‌ها به شدت انتقاد کرده است.

گروه "شورش‌ها، جوامع و قربانیان" در گزارش خود گفته بود که نزدیک به پانزده هزار نفر در ناآرامی ها، خرابکاری‌ها و غارت‌ها شرکت داشتند.

دلیل اصلی این افراد برای این کار به گفته خودشان، این باور بود که پلیس با آنها مقابله نخواهد کرد.

این گزارش خاطرنشان کرد که در برخی مناطق نظر آنها درست بود.

به موجب این گزارش، بی اعتمادی به اقدام پلیس در مراحل اولیه ناآرامی‌های لندن در ماه اوت منجر به گسترش آنها شد.

ناآرامی‌ها در منطقه تاتنهام در شمال لندن آغاز شد و سپس به دیگر شهرهای انگلستان به خصوص منچستر، برمینگام و بریستول کشیده شد.

در روزهای اول پس از آغاز ناآرامی های لندن، منتقدان گفتند که کمبود پلیس در خیابان ها کاملا مشهود بود و باعث شد تا این نیرو نتواند به وظیفه خود که حفظ امنیت جانی و مالی مردم است به خوبی عمل کند.

نا آرامی های لندن، در پی تجمع گروهی از ساکنان محله تاتنهام لندن در اعتراض به کشته شدن یک جوان سیاهپوست آغاز شد که حمله به پاسگاه پلیس و گسترش ناآرامی در این محله را در پی آورد و طی روزهای بعد، ناآرامی به چند محله دیگر نیز سرایت کرد که با حمله به ماموران پلیس، به آتش کشیدن ساختمان ها، خودروهای پلیس و اتومبیل های شخصی و اتوبوس ها و غارت فروشگاه ها همراه بود.

مطالب مرتبط