مردم کره شمالی برای آخرین بار نسبت به رهبر خود ادای احترام کردند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption قرار است مراسم رسمی به خاکسپاری رهبر پیشین کره شمالی هفته آینده برگزار شود

کیم جونگ اون، پسر و جانشین کیم جونگ ایل، رهبر سابق کره شمالی، همراه شماری از مقامات ارشد این کشور به جنازه رهبر سابق این کشور، ادای احترام کرده اند.

تابوت شیشه ای حاوی جنازه کیم جونگ ایل در یکی از اتاق های کاخ او قرار داده شده و قرار است مراسم خاکسپاری هفته آینده برگزار شود.

کیم جونگ ایل روز گذشته ( شنبه ۱۹ دسامبر) در ایر حمله قلبی در سن ۶۹ سالگی درگذشت.

به گزارش منابع خبری دولتی کره شمالی، به مناسبت درگذشت کیم جونگ ایل در این کشور ۱۱ روز عزای رسمی اعلام شده و پرچم کره شمالی به علامت سوگواری به حالت نیم افراشته درآمده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقامات کره شمالی گفته است که دولت این کشور در نظر ندارد از هیات های خارجی برای شرکت در مراسم تدفین رهبر پیشین دعوت کند.

در پی اعلام خبر مرگ کیم جونگ ایل ، دولت کره جنوبی مراتب همدردی خود را با مردم کره شمالی اعلام کرد.

کره جنوبی گفته است که هیاتی رسمی را به کره شمالی اعزام نخواهد کرد، اما در مقابل به تعداد کمی از مقامات این کشور اجازه سفر به کره شمالی را می دهد.

کوتاهی کره جنوبی در فرستادن پیام تسلیت به مناسبت مرگ کیم ایل سونگ ، پدر کیم جونگ ایل و اولین و آخرین رئیس جمهوری حکومت کمونیستی کره شمالی در سال ۱۹۹۴، باعث افزایش تنش بین دو کشور شد.

در همین حال چین گفته است که آماده است از کیم جونگ اون، رهبر جدید کره شمالی، برای دیدار از چین استقبال کند.

آمریکا هم از کره شمالی خواسته است تا " در مسیر صلح" گام بردارد و افزوده است که از متحدان ایالات متحده در منطقه دفاع می کند.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا گفته است که این کشور آماده کمک به مردم کره شمالی است.

خانم کلینتون همچنین بر حفظ امنیت در شبه جزیر کره تاکید کرد.

جانشینی جونگ اون

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کیم جونگ اون پسر سوم کیم جونگ ایل جانشین پدرش شده است

تا چند سال قبل گفته می شد که احتمالا پس از کیم جونگ ایل، پسر بزرگ او به نام کیم جون نام رهبری کره شمالی را در دست خواهد گرفت اما به دلایلی، این تصمیم عملی نشد و دو سال پیش، رسانه های کره جنوبی نوشتند که شایع شده رهبر کره شمالی کیم جونگ اون را به جانشینی برگزیده است.

در ماه های بعد، گزارش های پراکنده ای از حضور کیم جونگ اون در برخی مراسم دولتی انتشار یافت و بعدها خبرگزاری رسمی کره شمالی اعلام کرد که وی به درجه ژنرالی ارتش خلق کره منصوب شده است.

در پائیز سال گذشته، رسانه های خبری کره شمالی گزارش کردند که کیم جونگ اون همراه با پدرش در مراسم شصت و پنجمین سالگرد تاسیس حزب کارگران کره شمالی شرکت کرده و این خبر به عنوان تاییدی بر انتخاب او به جانشینی رهبر وقت کره شمالی تلقی شد.

رسانه های دولتی کره شمالی در گزارش های خود از کیم جونگ اون به عنوان فردی با نبوغ استثنایی نظامی ستایش کرده اند که نشان می دهد انتخاب او از حمایت کامل ارتش، که یکی از نهادهای تعیین کننده در نظام حکومتی کره شمالی محسوب می شود، برخوردار بوده است.

مطالب مرتبط