جو بايدن خواستار حل اختلافات فرقه ای در عراق شد

جو بایدن حق نشر عکس AFP
Image caption جو بایدن از طرف ها خواست به اختلافات فرقه ای دامن نزنند

با ظاهر شدن نشانه های تجدید تنش های فرقه ای در عراق، جو بايدن معاون رئيس جمهوری آمريکا از رهبران گروه های مختلف این کشور خواسته است در جهت حل اختلافات بکوشند.

کاخ سفيد گفت که آقای بايدن طی يک مکالمه تلفنی با نوری المالکی نخست وزير شيعه عراق نگرانيهای خود را بیان کرده است.

اختلافات آقای مالکی و طارق هاشمی معاون سنی رئيس جمهوری اين کشور به نگرانی هایی درباره فروپاشی دولت وحدت ملی این کشور که یک سال قبل تشکیل شد، دامن زده است.

آقای هاشمی از طرف دولت آقای مالکی به ارتباط با تروریست ها متهم شده است؛ اتهاماتی که او ساختگی می خواند.

کاخ سفید در بیانیه ای گفت که آقای بایدن به طور جداگانه با آقای مالکی و اسامه النجیفی رئیس مجلس صحبت کرده است تا درباره اوضاع سیاسی با آنها صحبت کند.

در این بیانیه آمده است: "معاون رئیس جمهوری همچنین بر نیاز فوری به دیدار نخست وزیر و رهبران سایر گروه های عمده و تلاش برای حل اختلافات میان آنها با یکدیگر تاکید کرد."

آقای بايدن تعهد آمریکا به عراق را بلند مدت خواند و بر نیاز بر حاکمیت قانون در آنجا تاکيد کرد.

حکم جلب آقای هاشمی پس از آن صادر شد که افرادی که به عنوان محافظان او معرفی شدند گفتند دست به حملات تروریستی با حمایت و منابع او زده اند.

تلویزیون دولتی آنچه را که گفت اعترافات این مردان است پخش کرد.

آقای هاشمی که به ناحیه کردی شمال عراق رفته روز سه شنبه گفت نوری مالکی نخست وزیر شیعه این کشور مسئول "توطئه ای" برای بی آبرو کردن او و از میان بردن تلاش های اخیر در جهت آشتی ملی است.

گروه اصلی سنی در پارلمان عراق در واکنش به حکم جلب آقای هاشمی گفت که جلسات کابینه را تحریم خواهد کرد.

صالح مطلق معاون سنی نخست وزیر عراق نیز هشدار داده است که این کشور با خطر جنگ فرقه ای تازه ای روبروست.

حق نشر عکس n
Image caption ماجرای حکم جلب آقای هاشمی به نگرانی در مورد اختلافات فرقه ای دامن زده است

آقای مطلق به بی بی سی گفت شیوه "نابخردانه" اداره کشور توسط نوری مالکی، نخست وزیر شیعه، عراق را در معرض خطر ازسرگیری درگیری های فرقه ای قرار خواهد داد.

معاون نخست وزیر عراق گفت او و سایر رهبران سیاسی سنی بیم آن دارند که که با آنان هم مانند طارق هاشمی، معاون رئیس جمهوری، برخورد شود.

آقای مطلق همچنین نوری مالکی را "دیکتاتوری بدتر از صدام" توصیف کرده است.

پیشتر مسعود بارزانی رئیس منطقه کردی عراق پیشتر خواستار گفتگوهای فوری برای جلوگیری از "سقوط دولت وحدت ملی" عراق شد و اخطار داد که "اوضاع به سمت یک بحران عمیق" پیش می رود.

حکم جلب آقای هاشمی درست چند روز پس از آنکه آخرین نیروهای آمریکایی عراق را ترک کردند صادر شد. آخرين نيروهای آمريکايی چند روز پيش، پس از هشت سال، خاک عراق را ترک کردند.

دولت وحدت ملی عراق دسامبر سال گذشته تشکیل شد که پس از ماه ها بحث در پی نتایج غیرقطعی انتخابات پارلمانی ماه مارس بود. هدف آن فرآیند در برگیری کلیه جناح‌های سیاسی اصلی عراق بود.

اما تشدید اختلافات میان شیعیان و سنی ها باعث نگرانی هایی در مورد بازگشت نبردهای فرقه ای شده که در سال های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ هزاران قربانی گرفت.

صدام حسین رهبر سابق عراق سنی بود و بسیاری از سنی ها بر این باورند که به خاطر آن دوران توسط شیعیان تنبیه می شوند. سنی ها آقای مالکی را به در پیش گرفتن شیوه ای استبدادی در حکومت متهم کرده اند.

مطالب مرتبط