مرکوسور مانع ورود کشتی های نظامی فالکلند می شود

بلوک تجاری کشورهای آمریکای جنوبی، مرکوسور، موافقت کرده است تا از ورود کشتیهای نظامی جزایر فالکلند به بنادر خود جلوگیری کند.

تصمیم مرکوسور که از کشورهای برزیل، آرژانتین، پاراگوئه و اروگوئه تشکیل می شود، در جریان یک جلسه رسمی در مونته ویدئو پایتخت اروگوئه گرفته شد. این تصمیم برای همدردی با آرژانتین است.

آرژانتین سی سال است که به دنبال اثبات حق حاکمیت برجزایر فالکلند (همچنین موسوم به مالویناس) است.

البته خوزه موهیکا رئیس جمهوری اروگوئه اظهار داشت کشتی های غیر نظامی که با پرچم بریتانیا وارد بنادر کشورش می شوند اجازه ورود خواهند داشت.

آقای موهیکا گفت: "ما مخالفتی با بریتانیا نداریم اما آرژانتین خیلی به گردن اروگوئه حق دارد."

او افزود وحدت بین کشورهای آمریکای جنوبی کلید اصلی سیاست خارجی او است.

راجر اسپینک مدیر کل اتاق بازرگانی جزایر مالویناس به بی بی سی گفت آنها کشور کوچکی هستند و تحت فشار زیادی قرار داشتند. او افزود:" اگر ما فلسطین بودیم اتحادیه اروپا شکایت می کرد."

وزارت خارجه بریتانیا نیز از سفیر اروگوئه در لندن خواست درباره تصمیم مرکوسور توضیح دهد.

سخنگوی این وزارتخانه گفت:"ما درباره عمل آرژانتین که قصد دارد مردم جزایر مالویناس را منزوی کند و به زندگی آنها لطمه بزند نگرانیم. برای این عمل هیچ توجیهی وجود ندارد."

ریچارد اوتاوی رئیس کمیته انتخابی روابط خارجی بریتانیا نیز موقعیت را نگران کننده خواند.

او گفت: "نگرانی من درباره این تصمیم فشار اقتصادی است که بر مردم این جزایر وارد خواهد آمد و مشکلات زیادی را به همراه خواهد داشت. مشکلاتی بر سر کشف نفت بوجود آمده و اختلافات شدت پیدا کرده اند."

این اختلافات به تازگی باز هم بروز کرده است. سال گذشته آرژانتین بریتانیا را به نقض قانون بین المللی برای حفاری نفت در این جزایر متهم کرد. بریتانیا نیز در سال ۲۰۰۹ اعلام کرد که مذاکرات درباره این جزایر را از سر باز نخواهد کرد.

کریستینا فرناندز د کرشنر رئیس جمهوری آرژانتین از رئیس جمهوران کشورهای عضو مرکوسور برای حمایت از آرژانتین تشکر کرد.

"موضوع مالویناس تنها مسئله آرژانتین نیست، بلکه مسئله ای جهانی است؛ چرا که آنها نفت و شیلات ما را از ما می گیرند."

از سال ۱۸۳۰ بریتانیا این جزایر را تحت سلطه خود قرار داد. سالهاست بریتانیا و آرژانتین بر سر این جزایر اختلاف دارند و در سال ۱۹۸۲ نیز جنگ خونینی بین این دو کشور روی داد.

شرکت های بریتانیایی به دنبال نفت در آبهای اطراف این جزایر هستند. این جزایر تنها ۴۰۰ مایل دریایی از آرژانتین فاصله دارند.