اذعان آمریکا به اشتباهاتی در کشتار نیروهای پاکستانی

جورج لیتل
Image caption جورج لیتل به خاطر آن حادثه از بستگان قربانیان پوزش خواست

ارتش آمریکا اذعان کرده است که مسئولیت های جدی ای در رابطه با حمله هوایی ماه گذشته که باعث مرگ ۲۴ سرباز پاکستانی در مرز آن کشور شد دارد.

در بیانیه ارتش آمریکا آمده است که نیروهای آمریکایی و افغان در دفاع از خود عمل کردند، اما اذعان کرد که همکاری مناسب با نیروهای پاکستانی وجود نداشته است.

یک سخنگوی پنتاگون بعدا "تاسف عمیق" خود را از حادثه ابراز داشت.

با این حال به گزارش خبرگزاری رویترز ژنرال عطار عباس سخنگوی ارتش پاکستان به "کسری حقایق در این یافته ها" اعتراض کرد.

پاکستان در واکنش به آن حادثه که روز ۲۶ نوامبر روی داد، مرز خود با افغانستان را بست و خطوط تدارکاتی ناتو را قطع کرد.

اطلاعات 'نادرست'

آمریکا در آن بیانیه بار دیگر تاسف عمیق خود را به خاطر حادثه ای "مصیبت بار که باعث مرگ انسان ها" شد ابراز داشت.

در این بیانیه آمده است: "هماهنگی ناکافی افسران ارتش آمریکا و پاکستان... از جمله اتکای ما به اطلاعات نادرست نقشه ای که مشترکا با افسران رابط ارتش پاکستان استفاده می شد - به سوءتفاهمی درباره محل درست واحدهای ارتش پاکستان منجر شد."

"این وضع، و سایر شکاف ها در اطلاعات مربوط به فعالیت ها و محل استقرار واحدهای نظامی دو طرف به این نتایج مصیبت بار دامن زد."

جورج لیتل سخنگوی پنتاگون بعدا در یک کنفرانس خبری گفت: "به خاطر مرگ انسان ها و به خاطر فقدان هماهنگی درست میان نیروهای آمریکایی و پاکستانی که باعث آن تلفات شد عمیقا متاسف هستیم."

"به علاوه ما مراتب عمیق همدردی خود را با مردم پاکستان، به دولت پاکستان، و مهم تر از همه، به خانواده های سربازان کشته و زخمی شده پاکستانی در آن حادثه ابراز می داریم."

ژنرال استفان کلارک که هدایت تحقیقات ارتش آمریکا درباره حادثه را به عهده داشت در همین کنفرانس خبری گفت که نیروهای آمریکایی و افغان در آن ناحیه فرود آمده بودند تا روستایی را جستجو کنند که از یک تیغه مشرف به روستا هدف تیراندازی قرار گرفتند.

او گفت که فقدان اعتماد میان آمریکا و پاکستان به ضعف ارتباط و بروز حادثه دامن زد.

او گفت که نیروهای ائتلافی ابتدا دست به "قدرتنمایی" زدند تا هویت خود را روشن کنند و زمانی که تیراندازی از تیغه کوه ادامه یافت، حملات هوایی علیه آنجا انجام شد.

روزنامه وال استریت ژورنال نیز گزارش داده است که کماندوهای آمریکایی و افغان مرتکب یک رشته خطاها در روز ۲۶ نوامبر شدند.

آنها به غلط نتیجه گیری کردند که در محل عملیاتشان در ناحیه مرزی افغانستان، هیچ سرباز پاکستانی وجود ندارد - که راه را برای حمله هوایی ناتو که باعث نابودی مواضع ارتش پاکستان شد باز کرد.

مقام های پاکستانی می گویند که نیروهای حاضر بر تیغه کوه به سوی روستای محل عملیات ناتو تیراندازی نکرده اند.

کارولین وایات خبرنگار بی بی سی در کابل می گوید به نظر می رسد که مقام های ناتو پیشاپیش پاکستانی ها را از عملیات نزدیکی مرز آگاه نکرده بودند زیرا این نگرانی وجود داشت که ارتش پاکستان اطلاعات را به شورشیان می دهد.

واکنش پاکستان به مرگ سربازانش بسیار شدید بود.

پاکستان علاوه بر بستن مرز با افغانستان، که مورد استفاده ناتو برای تحویل سوخت، مهمات و سایر تدارکات است، از شرکت در کنفرانس بن درباره آینده افغانستان که پیشتر در آلمان برگزار شد خودداری کرد.

دولت آمریکا تا پیش از این از پاکستان عذرخواهی نکرده بود هرچند واشنگتن مکررا مراتب همدردی خود را به خاطر تلفات ابراز داشته بود.

مطالب مرتبط