چرخه نخست نیروگاه “سنگتوده-۲” به صورت آزمایشی فعال شد

حق نشر عکس UNIAN
Image caption انتظار می‌رود تا یک هفته دیگر این نیروگاه تولید نیروی برق را نیز آغاز کند، هرچند گزارش شده بود که توربین نخست این نیروگاه در اوایل ماه دسامبر فعال شده بود

منابع شرکت “فراب” ایران که مشغول ساختمان این نیروگاه هستند، گفتند که توربین نخست این نیروگاه روز پنجشنبه ۲۲ دسامبر در حضور گل شیرعلی، وزیر انرژی و صنایع تاجیکستان، به کار آغاز کرد.

طبق اطلاع این منابع، طول یک هفته این توربین به صورت آزمایشی فعال بوده و قرار است از ۳۰ دسامبر به تولید برق آغاز کند.

گفته می‌شود که آب‌انبار “سنگتوده-۲” چندان بزرگ نیست و به این دلیل مقدار تولید برق به میزان آب رودخانه "وخش" بستگی دارد. اگر از آب‌انبار نیروگاه "نارَک" آب زیاد بریزد، “سنگتوده-۲” نیز برق بیشتری تولید خواهد کرد.

توربین دوم “سنگتوده-۲” قرار است در آستانه جشن نوروز در ماه مارس سال ۲۰۱۲ فعال شود.

ضمناً، طبق توافقات دولت تاجیکستان و ایران، در ۱۲ و نیم سال بعد از آغاز کار “سنگتوده-۲” این نیروگاه متعلق به دولت ایران خواهد بود و سپس در اختیار دولت تاجیکستان قرار می‌گیرد. در این مدت جانب ایران باید از طریق فروش نیروی برق مخارج خود را بازرویاند.

ایران قصد داشت اجرای این طرح را با هزینه ۱۸۰ میلیون دلار انجام دهد. ولی منابع سفارت ایران در تاجیکستان پیشتر گفته بودند که هزینه اوّلیه این طرح تا به ۷۰ میلیون دلار افزایش یافته است و این هزینه را دولت تاجیکستان باید بپذیرد.

افزایش قیمت این طرح به بالا رفتن ارزش مصالح ساختمانی و مخارج اضافی حمل و نقل تجهیزات برای نیروگاه "سنگتوده-۲" مربوط بوده است.

ضمناً، ۲۲ دسامبر از "روز کارمندان انرژی" در تاجیکستان تجلیل می‌شود و به این دلیل مصادف افتادن آغاز کار توربین نخست “سنگتوده-۲” با این روز به فال نیک گرفته می شود.

از سوی دیگر، در چند روز اخیر دمای هوا در تاجیکستان بشدت پایین رفته و در تأمین نیروی برق برای ساکنان کشور مشکلات فراوانی به مشاهده می‌رسد.

حالا به منازل ساکنان در بسیاری از مناطق تاجیکستان در شبانه‌روز ۵-۶ ساعت نیروی برق انتقال داده می‌شود. ولی مسئولان شرکت “برق تاجیک” خبر دادند که در چند روز اخیر تولید نیروی برق در تاجیکستان تا به ۳ میلیون کیلوات/ساعت افزایش یافته است، که باعث بالا رفتن میزان انتقال نیروی برق به منازل ساکنان شده است.

همچنین، شرکت “برق تاجیک” انتقال نیروی برق به شرکت “تالکو” یا کارخانه آلومینیوم تاجیکستان را که مصرف کننده اصلی نیروی برق در کشور محسوب می‌شود، در شبانه‌روز تا به سه میلیون کیلووات/ساعت کاهش داده و این مقدار نیروی برق برای برآورده ساختن نیازهای ساکنان مصرف می‌شود.

همچنین، هفته گذشته نیروگاه حرارتی شهر دوشنبه که تنها در فصل زمستان فعال می‌شود، به کار آغاز کرد و به این وسیله گرمی در منازل تعداد محدودی از ساکنان پایتخت تاجیکستان تأمین شده است.

همزمان این نیروگاه می‌تواند در شبانه‌روز تا ۹۰ مگاوات نیروی برق تولید کند. ولی مسئولان “برق تاجیک” می‌گویند که ارزش نیروی برق تولید این نیروگاه بیش از ۱۰ سنت آمریکایی است و به این دلیل از این منبع انرژی تنها در صورت اضطراری استفاده می‌شود.

مطالب مرتبط