پلیس چین علیه معترضان به آلودگی محیط زیست گاز اشک آور به کار برد

تظاهرات روز جمعه حق نشر عکس Reuters
Image caption ماموران پلیس برای مقابله با تظاهرکنندگان به شلیک گاز اشک آور متوسل شدند

ماموران پلیس چین برای متفرق کردن تظاهرات گروهی از معترضان به آلودگی محیط زیست گاز اشک آور به کار برده اند.

روز جمعه، ۲ دی (۲۳ دسامبر)، گروهی متشکل از چند صد تن از اهالی شهر هایمن، واقع در جنوب چین، در اعتراض به برنامه مقامات محلی برای توسعه یک کارخانه برق زغال سنگی در این منطقه دست به تظاهرات زدند اما با تهاجم ماموران پلیس مواجه شدند.

به گزارش یک شبکه تلویزیون خبری هنگ کنگ، ماموران پلیس یک گروه از گزارشگران این شبکه را هم که مشغول تهیه گزارش از این تظاهرات بودند بازداشت کردند.

شین هوا، خبرگزاری رسمی چین، گفته است که از ساعات اولیه بامداد روز جمعه، گروهی از اهالی شهر هایمن و نواحی اطراف برای چهارمین روز متوالی در یکی از بزرگراه های این منطقه تجمع کردند و علیه برنامه مقامات محلی برای گسترش تاسیسات برق رسانی دست به تظاهرات زدند.

ساکنان هایمن در تماس با خبرگزاری های خارجی گفته اند که علت تجمع مردم، از جمله گروهی از دانشجویان، درخواست رهایی تعدادی از تظاهرکنندگان بود که اوایل هفته جاری بازداشت شده بودند.

خبرگزاری شین هوا در این مورد گفته است که پلیس در اوایل این هفته، پنج تن را به جرم "ایجاد مزاحمت و تخریب اموال" بازداشت کرده بود.

تظاهرات علیه تصمیم مقامات محلی برای توسعه نیروگاه برق با تجمع هایی در اوایل هفته آغاز شد و در روزهای سه شنبه و چهارشنبه، گزارش هایی از تجمع چند هزار نفری مردم انتشار یافت.

برخی از ساکنان محلی گفته اند که در جریان این تظاهرات، نیروهای امنیتی به تجمع کنندگان حمله کردند که در نتیجه آن، یک دختر پانزده ساله و یک زن میانسال کشته شدند اما یک مقام محلی کشته شدن تظاهرکنندگان را تکذیب کرده است.

اعتراض به آلودگی محیط زیست

ساکنان هایمن، که یک شهر ساحلی است، گفته اند که نیروگاه برق کنونی باعث آلودگی محیط زیست و افزایش موارد ابتلای به سرطان در میان مردم شده است و توسعه نیروگاه این مشکلات را بیشتر خواهد کرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption شهر هایمن در اوایل هفته شاهد تجمع چند هزار نفری معترضان بود

بسیاری از اهالی این منطقه از طریق ماهیگیری امرار معاش می کنند و آلودگی ناشی از فعالیت نیروگاه را باعث کاهش در میزان صید دانسته اند.

خبرگزاری شین هوا گفته است که پس از تظاهرات روزهای سه شنبه و چهارشنبه، مقامات محلی تصمیم گرفته اند برنامه توسعه نیروگاه را تا رسیدگی به اعتراضات مردم به تعویق بیاندازند.

ساکنان محلی در تماس با خبرگزاری ها گفته اند که از چنین تصمیمی اطلاع ندارند و در هر حال، اعتماد خود را به صداقت مقامات دولتی از دست داده اند.

آنان خواستار آن شده اند که خبرنگاران خارجی برای پوشش تظاهرات و نحوه برخورد پلیس با تظاهرکنندگان به این منطقه اعزام شوند.

تظاهرات هایمن در حالی گزارش می شود که روز سه شنبه این هفته، اهالی روستای ووکان در جنوب چین سرانجام به تظاهرات اعتراضی خود خاتمه دادند.

این تظاهرات علیه آنچه که تصمیم مقامات محلی برای "غصب" اراضی روستائیان خوانده شده بود آغاز شده بود.

با ادامه اعتراضات، مقامات محلی سه تن از کسانی را که در جریان تظاهرات بازداشت کرده بودند آزاد کردند و وعده دادند که به خواست روستائیان رسیدگی کنند.

مطالب مرتبط