موافقت کنگره آمریکا با تمدید معافیت مالیاتی

کنگره آمریکا حق نشر عکس Getty
Image caption اکثریت مجلس سنا در اختیار نمایندگان حزب جمهوریخواه است

کنگره آمریکا با تمدید معافیت مالیاتی کارمندان برای یک دوره دو ماهه موافقت کرد.

کنگره آمریکا روز جمعه ۲۳ دسامبر (دوم دی) پس از یک دوره مناقشه طولانی بر سر این طرح که به انسداد سیاسی میان دولت و کنگره انجامیده بود، با تمدید طرح دولت باراک اوباما موافقت کرد.

با این توافق، بحران بوجود آمده میان کاخ سفید که در اختیار جناح دموکرات است و کنگره که اکثریت آن با جمهوریخواهان است، دست کم برای دو ماه برطرف شد.

در آغاز، اکثریت جمهوری خواه کنگره خواستار تمدید معافیت مالیاتی حقوق بگیران برای یکسال بودند اما در نهایت با پیشنهاد مجلس سنا، تنها با تمدید دو ماهه این طرح موافقت کردند.

اکثریت مجلس سنا در اختیار نمایندگان حزب جمهوریخواه است. مذاکرات برای یافتن یک راه حل دراز مدت به پس از تعطیلات سال نو میلادی موکول شده است.

در پی این توافق، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به خبرنگاران گفت که حل و فصل این اختلاف برای آینده آمریکا اهمیت حیاتی دارد.

آقای اوباما دقایقی پس از تصویب این طرح در کنگره گفت: "ما کارهای بسیار دیگری داریم که باید انجام دهیم. این مشکل کماکان بود و نبود طبقه متوسط را در این کشور تهدید می کند و ما چه دموکرات و چه جمهوریخواه باید آستین ها را بالا بزنیم تا از رشد اقتصادی و اشتغالزایی اطمینان حاصل کنیم."

این معافیت مالیاتی شامل حال ۱۶۰ میلیون کارمند بخش خصوصی و دولتی آمریکا می شود و بعد از ماهها مقاومت، تسلیم شدن جمهوریخواهان در مقابل تمدید آن به آقای اوباما اجازه می دهد تا سال ۲۰۱۱ را با یک پیروزی سیاسی به اتمام رساند.

اگر چه این پرونده و مناقشه های جنجالی آن احتمالا از دو ماه دیگر دوباره آغاز خواهد شد.

مطالب مرتبط