کتک کاری و زندان بر سر کفش تازه نایکی

حق نشر عکس AP
Image caption کفش جدید نایکی از روی مدل کلاسیک ایرجردن تولید شده

هجوم مشتریان برای خرید کفش ورزشی جدید نایکی باعث بروز خشونت و درگیری و دخالت پلیس در شماری از فروشگاه‌های سرتاسر آمریکا شد.

دوست‌داران این کفش ورزشی ِ سبک قدیمی که از روی مدل کلاسیک ایرجردن ساخته شده، از کالیفرنیا در غرب گرفته تا جورجیا در جنوب شرقی آمریکا، برای خرید آن سر و دست می‌شکستند.

قیمت یک جفت آن حدود ۱۸۰ دلار است، اما اکنون در سایت خرید اینترنتی eBay با قیمتی بالای ۶۰۰ دلار معامله می‌شود.

صحنه‌های دعوا و درگیری در کفش فروشی‌ها، یادآور صحنه‌های خشونت‌آمیز مشابه در اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی بود که بازار کفش‌دزدی در آمریکا داغ شده بود.

بشنوید: گزارش رادیویی از جدال بر سر کفش های جدید نایکی

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

در نخستین ساعات فروش این کفش سیاه و سفید جدید نایکی، پلیس برای متفرق کردن مشتریان دردسرساز در مرکز خریدی در حومه سیاتل مجبور به استفاده از اسپری فلفل شد.

یک نفر هم به دلیل ضرب و شتم یک مامور پلیس بازداشت شد. مایک مورفی از پلیس سیاتل گفت: "او به کفش دل‌خواهش نرسید، عوضش به زندان افتاد... مشتری‌های خوب و سربه‌راهی نبودند. با گروهی خشن و قانون‌شکن روبه‌رو بودیم."

در دیگر مناطق آمریکا:

- دست کم چهار نفر در ایالت جورجیا و به دلیل شکستن در ِ فروشگاهی که کفش جدید نایکی را می‌فروخت، دستگیر شدند. - در کالیفرنیا شخصی که به اشتباه تصور می‌شد توانسته یک جفت از کفش پرطرفدار نایکی را بخرد، مورد حمله و ضرب و شتم قرار گرفت. - در ریچموند کالیفرنیا، در حالی که مشتری‌ها برای خرید کفش صف کشیده بودند، صدای تیراندازی شنیده شد. - فروشگاه‌های کارولینای شمالی، ایندیانا و نبراسکا هم شاهد صحنه‌های دعوا و درگیری بودند.

مدل اصل کفش ایرجردن در زمان عرضه، با استقبال کلکسیونرهایی روبه رو شد که علاقه‌ای به پوشیدن این کفش نداشتند، بلکه تنها خواهان خرید و نگه‌داری آن بودند.

مطالب مرتبط