شورای امنیت به سوریه تسلیت گفت

جلسه شورای امنیت حق نشر عکس Getty
Image caption اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد بر سر چگونگی مواجهه با بحران سوریه، اختلاف نظر دارند

به رغم محکومیت خشونت های اخیر در سوریه، شورای امنیت سازمان ملل متحد همچنان در رابطه با اقدام مناسب علیه این کشتارها دچار اختلاف اساسی است.

اگر چه شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور بیانیه ای خشونت های اخیر در سوریه را به شدت محکوم کرد و به بستگان قربانیان تسلیت گفت اما بر اساس عرف این شورا، این تسلیت خطاب به دولت سوریه گفته نشده است.

این شورا در بیانیه خود ضمن محکوم کردن همه اشکال تروریسم، این پدیده را خطرناک ترین تهدید برای صلح بین المللی دانسته است.

این بیانیه در حالی صادر شد که اختلاف بر سر نحوه برخورد با خشونت های سوریه مانع از اقدام جدی تر شورای امنیت شد چرا که به رغم اصلاح پیش نویس قطعنامه پیشنهادی روسیه برای پایان دادن به خشونت های در سوریه، این کشور همچنان با اعضای غربی شورای امنیت اختلاف نظر اساسی دارد.

قطعنامه پیشنهادی روسیه از حکومت سوریه و مخالفان آن می خواهد از خود خویشتنداری نشان دهند و از تلاش اتحادیه عرب برای بازگرداندن آرامش به این کشور حمایت کرده است.

اما به گفته دیپلمات های غربی، قطعنامه پیشنهادی روسیه به اندازه کافی قوی نیست و موضع اتحادیه عرب را تقویت نمی کند.

به گفته پیتر ویتیگ، سفیر آلمان در سازمان ملل متحد، پیشنویس تازه روسیه کامل نیست.

آقای ویتیگ گفته است: "شورای امنیت باید از اقدام های اتحادیه عرب حمایت کند."

به گفته او این حمایت باید شامل "تقاضا برای آزادی زندانیان سیاسی باشد تا پیام مشخصی را در رابطه با ضرورت پاسخگویی ناقضان حقوق بشر به همراه داشته باشد."

ویتالی چورکین، سفیر روسیه در سازمان ملل متحد با انتقاد از موضع گیری کشورهای غربی گفته است که اگر "آنها توقع برقراری تحریم تسلیحاتی علیه سوریه را دارند، این اتفاق نخواهد افتاد."

او با اشاره به رخدادهای لیبی گفت: "همه می دانیم که این روزها منظور از تحریم تسلیحاتی چیست ... به این معنی است که نمی توانید به حکومت یک کشور اسلحه بدهید ولی همه می توانند نیازهای مخالفان حکومت را تامین کنند."

مطالب مرتبط