هزاران هوادار عمران خان در کراچی پاکستان جمع شدند

عمران خان حق نشر عکس AFP
Image caption برخی تحلیلگران می گویند عمران خان ستاره ای است که بخت و اقبالش در پاکستان در حال اوج گرفتن است

هواداران عمران خان، کریکت باز سابق پاکستان در کراچی تجمع کرده‌اند.

این شهر از دیرباز پایگاه اصلی حزب مردم پاکستان که اکنون رهبری دولت را به دست دارد، به شمار رفته است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید بیش از یکصد هزار نفر در این راهپیمایی شرکت کرده اند.

عمران خان رهبر حزب "تحریک انصاف" پاکستان (پی تی آی) است که طی ماه های اخیر به شدت به شمار هواداران و طرفداران آن اضافه شده است.

گروهی از سیاستمداران سرشناس پاکستان از جمله شاه محمود قریشی، وزیر خارجه سابق، و جاوید هاشمی، از حزب مسلم لیگ (شاخه نواز) به این حزب پیوسته اند.

در راهپیمایی که در ماه اکتبر امسال در لاهور انجام شد، آقای خان در جمع دهها هزار نفری که در لاهور حضور داشتند، به شدت از فساد در عرصه سیاسی پاکستان انتقاد کرد. گردهمایی لاهور، و تجمع گسترده هواداران حزب آقای خان تعجب بسیاری از ناظران مسابل پاکستان را برانگیخت.

عمران خان ۵۹ ساله، پانزده سال پیش وارد سیاست شد و حزب پی تی آی (جنبش برای عدالت) را تاسیس کرد اما تا کنون نتوانسته بود در عرصه سیاسی کشورش، نقشی مهم ایفا کند.

اما اخیرا، به میزان هواداران او به تعداد قابل توجهی افزوده شده و برخی تحلیلگران می گویند عمران خان ستاره ای است که بخت و اقبالش در پاکستان در حال اوج گرفتن است و نمی توان او را نادیده گرفت.

محمد وزیری، تحلیلگر مسایل پاکستان در بی بی سی می‌گوید با توجه به اختلافات پیش آمده اخیر بین دولت غیر نظامی و ارتش پاکستان، به ویژه پس از تحولات اخیر در خصوص نامه منسوب به سفیر پیشین پاکستان در آمریکا برای کمک گرفتن از این کشور برای کم کردن نقش ارتش پاکستان در عرصه سیاسی، و فشارها بر دولت آقای زرداری، رئیس جمهوری پاکستان، نمی‌توان فعالیت های حزب تحریک انصاف به خصوص پس از پیوستن تعدادی از رهبران احزاب مخالف به آن و احتمال را نادیده گرفت.

به گفته او، تاکید آقای خان بر مسایلی مانند ایجاد عدالت، مبارزه با فساد و ایجاد تغییر در کشور می تواند بر افکار عمومی در پاکستان تاثیر بسزایی داشته باشد.

جنجال بر سر این مساله، باعث تشدید تنش ها در روابط میان دولت غیرنظامی و ارتش پاکستان شده است و طی هفته های اخیر، احتمال کودتای ارتش علیه دولت آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان مطرح شد که ارتش این مساله را تکذیب کرد.

مطالب مرتبط