دیدار بانوی اول سابق کره جنوبی با رهبر جدید کره شمالی

حق نشر عکس 1
Image caption خانم لی (سمت چپ) می‌گوید که حالا وظیفه ماست تا مراتب تسلیت خود را به مناسبت درگذشت کیم جونگ ایل ابراز کنیم

مقام‌های کره جنوبی می‌گویند که لی هی هو، بانوی اول سابق آن کشور، با کیم جونگ اون، رهبر تازه منصوب شده کره شمالی در پیونگ یانگ، پایتخت دیدار کرده است.

خانم لی که ۸۹ ساله است در جریان سفر خود به پیونگ یانگ، پایتخت کره شمالی، طی دیدار کوتاهی با کیم جونگ اون، درگذشت پدرش کیم جونگ ایل را به او تسلیت گفت.

مقام‌های کره جنوبی تاکید می‌کنند که سفر خانم لی جنبه خصوصی دارد و او حامل هیچگونه پیامی از جانب دولت کشورش نیست.

رسانه‌های دولتی کره شمالی، کیم جونگ اون را از زمان درگذشت پدرش به عنوان رهبر کشور خود نام برده‌اند.

روزنامه رودونگ سینمون، چاپ کره شمالی، کیم جونگ اون را به عنوان رئیس کمیته مرکزی حزب کارگران توصیف کرده است، به این معنا که او حالا کنترل یکی از بلندپایه ترین نهادهای سیاستگذاری آن کشور را در اختیار دارد.

این روزنامه پیشتر از کیم جونگ اون به عنوان "فرمانده کل قوای ارتش کره شمالی" هم یاد کرده بود.

دولت کره جنوبی تنها به دو نفر آن هم در قالب یک سفر خصوصی برای تسلیت گفتن به رهبر جدید کره شمالی، اجازه سفر به آن کشور را داده است، مشروط به این که در مراسم تدفین کیم جونگ ایل از طرف دولت خود حامل هیچگونه پیام رسمی نباشند.

وزیر هماهنگ سازی کره جنوبی گفت که خانم لی فقط برای حدود ۱۰ دقیقه با کیم جونگ اون دیدار کرده است.

دومین کسی که در این سفر خانم لی را همراهی کرده است، خانم هیونگ جون ایون، رئیس گروه صنعتی هیوندای بود که با رهبر جدید کره شمالی دیدار کرده است.

لوسی ویلیامز، خبرنگار بی بی سی در سئول، پایتخت کره جنوبی می‌گوید که این جلسات، نشانه‌ای از روند رو به رشد رهبر جدید کره شمالی محسوب می‌شود.

گفته می‌شود که رهبر جدید کره شمالی، برای اولین بار نمایندگانی از کره جنوبی را ملاقات کرده است.

این دو زن دارای روابط قوی با کره شمالی هستند. هیوندای در خط مقدم تلاش برای ایجاد روابط تجاری با کره شمالی قرار دارد و کیم دای جونگ، رئیس جمهوری سابق کره جنوبی و همسر خانم لی در تلاش برای درگیر کردن کره شمالی از طریق دیپلماسی به عنوان آن چه که سیاست‌های آفتابی خوانده شده است، شناخته می‌شود.

خانم لی در جریان یک نشست تاریخی در سال ۲۰۰۰ میلادی، با کیم جونگ ایل دیدار کرد و طی بیانیه‌ای ابراز امیدواری کرد که سفرش به کره شمالی به بهبود روابط دو کشور کمک کند.

او گفت: "وقتی که شوهرش در سال ۲۰۰۹ میلادی درگذشت، کیم جونگ ایل، نماینده‌ای را برای ابراز تسلیت به سئول فرستاد و حالا وظیفه ماست که مراتب تسلیت خود را ابراز کنیم".

خانواده حاکم بر کره شمالی تنها خاندان حاکم کمونیستی در جهان است. کیم جونگ ایل در سال ۱۹۹۴ میلادی بعد از دو دهه انتظار، قدرت را از پدرش کیم ایل سونگ به ارث برد.

اکنون هم پسر او، کیم جونگ اون که هنوز به سی سالگی نرسیده و تجربه بسیار اندکی در امور سیاسی دارد، جانشین او شده است.

تحلیلگران می‌گویند که کیم جونگ اون را گروهی از نظامیان مجرب و خویشاوندان و عناصر خودی احاطه کرده‌اند.

مطالب مرتبط