مکزیک، 'مهندس' قاچاقچیان را با جلیقه ضد گلوله به خبرنگاران نشان داد

فلیپه کابررا حق نشر عکس Getty Images
Image caption جلسه مطبوعاتی کابررا هم با تدابیر ویژه امنیتی همراه بود

مقام‌های امنیتی در مکزیک، فردی را به خبرنگاران نشان داده‌اند که می‌گویند سرمحافظ رئیس یکی از بزرگترین باندهای قاچاق مواد مخدر در مکزیک است.

این فرد فلیپه کابررا سارابیا نام دارد و نام مستعارش هم مهندس است.

نیروهای ویژه مکزیکی زمانی که می‌خواستند 'مهندس' را به خبرنگاران نشان دهند، به تنش جلیقه ضد گلوله پوشانده بودند، تا مبادا که کسانی از گروهشان بیاید و او را بکشد.

گفته شده که او سرمحافظ 'چپو گوسمن'، رئیس یکی از باندهای مهم مواد مخدر در مکزیک است. رئیس چند سالی است که فراری هست و بعید نیست که 'مهندس' از محل اختفای او با خبر باشد.

این فرد همچنین متهم است که رهبری عملیات آن باند مواد مخدر را در ایالت دورانگو به عهده داشته است. جایی که به نظر نیروهای دولتی محل اقامت رهبر این گروه از قاچاقچیان است.

مکزیک در نبردی سهمگین با قاچاقچیان مواد مخدر است. از دسامبر سال ۲۰۰۶ تا کنون ۴۰ هزار نفر در جریان خشونت‌های مربوط به مواد مخدر جانشان را در مکزیک از دست داده‌اند.

از همین تاریخ تاکنون رئیس جمهوری مکزیک برای اینکه بتواند جلوی قاچاقچیان را بگیرد، دست به دامن ارتش این کشور شده و آنها را به کمک فراخوانده است.

دستگیری این فرد، یکی از آخرین موفقیت‌های دولت مکزیک در مبارزه با قاچاقچیان است.

روز گذشته سرهنگ ریکاردو تروییا ترهو، از سخنگویان نیروهای ویژه ارتش، فلیپه کابررا، را پیش خبرنگاران برد و ضمن نشان دادن او، خبر دستگیری‌اش را اعلام کرد: "نیروهای ویژه مکزیک، طی عملیاتی توانستند فلیپه کابررا مشهور به "مهندس" را دستگیر کنند. او سرمحافظ هواکین گوسمن است و در قاچاق مواد مخدر دست داشته و در خشونت‌هایی که گروه پاسیفیک در ایالت دورانگو و جنوب ایالت چی‌واوا انجام دادند."

به گفته این عضو از نیروهای ویژه، مهندس، از مهمترین چهره‌های باندشان هست و از نزدیکان به رهبر این باند.

رهبر این گروه از قاچاقچیان مواد مخدر در مکزیک، که مشهور به چپو گوزمن هست، سال ۲۰۰۱ میلادی از زندان گریخت. از آن زمان تا کنون دست پلیس مکزیک به او نرسیده است.

او میلیاردر است و گفته شده که در همان ایالت دورانگو که سرمحافظش دستگیر شده در جایی مخفی است.

علاوه بر دولت مکزیک که به‌ دنبال رئیس قاچاقچیان است، آمریکایی‌ها هم برای پیدا کردن او جایزه تعیین کرده‌اند: ۵ میلیون دلار برای سر چپو گوسمن.

آمریکایی‌ها معتقدند که این گروه از قاچاقچیان، بیشترین میزان از مواد مخدر مانند کوکائین و ماریجوانا را به کشورشان قاچاق می‌کنند.

مطالب مرتبط