ناظران اتحادیه عرب کار خود را در سوریه شروع کردند

تانک در خیابان‌های حمص حق نشر عکس AFP
Image caption معترضان از ناظران خواستند حمص اولین جایی باشد که آنها برای بازدید به آن سر می‌زنند

همزمان با شروع فعالیت ناظران اتحادیه عرب در سوریه، برخی فعالان سوری می گویند نیروهای امنیتی عقب نشینی از حمص را آغاز کرده اند. ناظران عرب می گویند که خودشان می خواهند به شهر حمص بروند و وضعیت را از نزدیک بررسی کنند.

بعد از مدت‌ها گفتگو، اتحادیه عرب و سوریه به توافق رسیده و ۵۰ نفر از ناظران اتحادیه عرب، برای بررسی اوضاع سوریه و ادعاهای مخالفان درباره خشونت‌های دولتی، روز دوشنبه وارد دمشق شده بودند.

در روزی که این ناظران پایشان را به سوریه گذاشتند، مخالفان می‌گویند که ۲۳ نفر از آنها را نیروهای دولتی کشته‌اند.

سازمان ملل متحد، می‌گوید که از ۹ ماه پیش که اعتراض‌ها به حکومت در سوریه آغاز شد، بیش از ۵۰۰۰ نفر در این کشور کشته‌ شده‌اند. سازمان ملل می‌گوید که شماری کودک هم در میان کشته شده‌ها هستند.

سوریه درهای کشورش را به روی رسانه‌های جهانی بسته است و خبرهای مربوط به معترضان را تنها می‌توان از زبان مخالفان حکومت شنید.

مخالفان در شهر حمص امروز گزارش دادند که ۲۳ نفر بر اثر آتش‌باری نیروهای دولتی کشته شده‌اند. آنها از ناظران اتحادیه عرب خواسته‌اند تا به شهر حمص بروند و وضعیت در آنجا را از نزدیک ببینند.

بیشترین تعداد کشته‌ها در منطقه باباعمرو در حمص گزارش شده است. ۱۵ نفر در این محل کشته شده‌اند.

جیم میور، خبرنگار بی بی سی در بیروت می‌گوید که نحوه دیدار و عملکرد ناظران اتحادیه عرب در شهر حمص می‌تواند نشان دهنده آن باشد که آیا آنها از امکان دسترسی نامحدود و همچنین امنیت لازم برای دیدار از نقاط مختلف سوریه برخوردارند یا نه.

گفته می‌شود که ۵۰ ناظر به گروه‌های کوچک‌تری تقسیم خواهند شد و طبق توافق با مقام‌های سوری باید بتوانند برای بررسی اتفاقات این کشور، آزادانه از هرجایی که خواستند بازدید کنند.

تعداد ناظران سرانجام قرار است به ۲۰۰ نفر برسد. براساس توافق انجام شده قرار است که آنها با مخالفان دولت و مقام‌های سوری دیدار و مذاکره کنند.

دولت سوریه می‌گوید که در حال جنگ با گروه‌های مسلح و خرابکار است و می‌گوید که نیروهای دولتی به سوی مردم آتش نگشودند.

بهار عربی که تا به حال باعث سقوط دولت‌های تونس، مصر و لیبی شده است در سوریه، بحرین و یمن همچنان در جریان است.

مطالب مرتبط