معاینه بکارت زنان زندانی در مصر ممنوع شد

سمیرا ابراهیم حق نشر عکس Reuters
Image caption سمیرا ابراهیم گفت در زمان بازداشتش توسط ارتش مصر به اجبار مورد معاینه بکارت قرار گرفته است

بنا بر گزارش‌ها از مصر، دادگاهی در قاهره حکم به توقف معاینه اجباری بکارت بر روی زنان بازداشتی در زندان‌های نظامی مصر داده است.

پرونده مربوط به این موضوع زمانی در دادگاه مطرح شد که سمیرا ابراهیم، یک زن مصری، ارتش این کشور را متهم کرد که در زمان بازداشتش در جریان اعتراض‌های میدان تحریر در ماه مارس، او را وادار به انجام معاینه تشخیص باکرگی کرده است.

خانم ابراهیم در زمان مطرح کردن این اتهام گفت که از زنان بازداشت‌شده در جریان اعتراض‌ها سوال می‌شد که آیا ازدواج کرده‌اند یا نه، و بعد از آن برای اطمینان از راستگویی‌شان روی آنها معاینه اجباری بکارت انجام می‌شد.

سمیرا ابراهیم گفت که خود او توسط یک مرد با یونیفرم نظامی به مدت چند دقیقه مورد آزمایش قرار گرفته است.

به گفته او این معاینه دردناک بوده و با هدف "تحقیر" او انجام شده است.

ارتش مصر در ابتدا اتهام‌های مربوط به انجام معاینه بکارت را رد کرد، اما به تدریج تغییر موضع داد و تلاش کرد انجام این آزمایش‌ها را توجیه کند.

بعد از منتشر شدن سخنان خانم ابراهیم، دیگر زنان مصری و همین طور سازمان‌های مدافع حقوق بشر از انجام گسترده این آزمایش توسط ارتش مصر بر روی زندانی‌های زن خبر دادند.

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای مجبور کردن زنان به انجام معاینه بکارت را غیر قابل قبول خواند و هدف از این آزمایش را "تحقیر آنها صرفا به دلیل زن بودنشان" خواند.

این سازمان در همان زمان از مقام‌های مصری خواست که این موضوع را بررسی کنند.

دستور تحقیق درباره این موضوع اوایل ماه جاری میلادی صادر شد.

حکم دادگاه علیه معاینه اجباری بکارت زنان زندانی در حالی صادر شده که در هفته‌های گذشته انتقادها به شیوه برخورد با زنان مخالف مصری شدت گرفته است.

حدود یک هفته پیش، انتشار تصاویری از ضرب و جرح یک زن معترض مصری و در آوردن لباس او توسط سربازان ارتش، واکنش‌ها و انتقادهای گسترده‌ای را در داخل و خارج از این کشور به دنبال داشت.

پیش از آن هم انتشار تصاویر برهنه یک زن مصری وبلاگ‌نویس در دفاع از آزادی زنان خبرساز شده بود.

مطالب مرتبط