سناتور سرشناس دموکرات خود را بازنشسته می کند

حق نشر عکس Getty
Image caption خروج سناتور نلسون از صحنه می تواند توازن قوا در سنا را به نفع جمهوریخواهان تغییر دهد

بن نلسون، از نمایندگان دموکرات مجلس سنای آمریکا اعلام کرده است که برای دور آینده انتخابات این مجلس کاندیدا نخواهد شد.

آقای نلسون که به عنوان یکی از دو نماینده ایالت نبراسکا در مجلس سنای آمریکا حضور دارد، از چهره های شناخته شده و قدیمی دموکراتها در این ایالت است و با کنارهگیری او از حضور در انتخابات آینده، دموکرات ها نگران از دست دادن اکثریت خود در برابر جمهوری خواهان هستند.

با اعلام این خبر، رقابت های سیاسی سال آینده برای تصاحب کرسی های مجلس سنا برای هر دو جناح سیاسی دموکرات و جمهوریخواه، وارد مرحله جدیدی می شود.

این در حالی است که هر دو جناح خود را برای آغاز رقابت های مقدماتی انتخابات سال آینده از چند روز دیگر و همزمان با آغاز سال نوی مسیحی آماده می کنند.

این تصمیم آقای نلسون، فراتر از کنارکشیدن یک چهره شناخته شده دموکراتها، اکثریت این حزب را در مجلس سنای آمریکا تهدید می کند.

آقای نلسون ۷۰ ساله در ویدئویی که بتازگی منتشر کرده علت اصلی کناره گیری خود را فرا رسیدن زمان بازنشستگی خود از فعالیت های سیاسی اعلام کرده است.

هم اکنون حزب دموکرات آمریکا که باراک اوباما را راهی کاخ سفید کرده است، در مجلس سنای آمریکا ۵۱ نماینده دارد و در برابر ۴۷ نماینده جمهوری خواه از اکثریت برخوردار است.

اما با کناره گیری آقای نلسون در ایالت نبراسکا، دموکرات ها باید خود را برای جایگزین کردن او و ۲۲ کرسی دیگر که برای کسب آنها با جمهوری خواهان رقابتی فشرده دارند، آماده کنند.

این در حالی است که جمهوری خواهان در دور آینده انتخابات مجلس سنا تنها برای از دست دادن ۱۰ کرسی خود نگران هستند.

مجلس سنای آمریکا ۱۰۰ نماینده دارد که هر شش سال یکبار انتخاب می شوند. اکنون به غیر از ۵۱ دموکرات و ۴۷ جمهوریخواه، دو نماینده مستقل هم در این مجلس حضور دارند.