محاکمه رئیس جمهور سابق مصر از سرگرفته شد

حق نشر عکس AFP
Image caption در صورتی که جرائم حسنی مبارک ثابت شود با مجازات اعدام روبرو خواهد بود

دادگاه رسیدگی به پرونده حسنی مبارک، رئیس جمهوری سابق مصر، به اتهام فساد مالی و صدور دستور کشتن تظاهر کنندگان مخالف پس ازوقفه ای سه ماهه بار دیگر در روز چهارشنبه، 7 دی ( ۲۸ دسامبر) از سرگرفته شده است.

تلویزیون دولتی مصرتصاویری از حسنی مبارک ۸۳ ساله را درحالی که به دلیل بیماری با برانکارد در دادگاه حضور یافته بود، نشان داده است.

براساس گزارش ها ، جمال و علا، دو پسر حسنی مبارک، همراه با وزیر کشور سابق و شش تن از افسران ارشد پلیس هم در جلسه روز چهارشنبه دادگاه حضور یافته اند.

وکلای مدافع تمامی متهمان اتهامات وارده به موکلانشان را رد کرده اند.

روند محاکمه حسنی مبارک به این دلیل که وکلای خانواده های حدود ۸۴۰ معترضی که در جریان اعتراضات کشته شدند،خواستار تعویض احمد رفعت، قاضی ارشد این دادگاه و دو تن دیگر از قضات شده بودند، برای مدتی به تعویق افتاد.

درخواست وکلای شاکیان خصوصی پرونده در اوایل ماه جاری رد شد.

در اواسط ماه اوت، اقدام احمد رفعت، قاضی ارشد این دادگاه در ممنوع کردن پوشش زنده تلویزیونی دادگاه حسنی مبارک باعث خشم وکلای خانواده های معترضان شد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption پلیس اغلب مجبور می شود در درگیری هایی که بین هواداران و مخالفان حسنی مبارک در بیرون دادگاه اتفاق می افتد، دخالت کند

تا کنون، شماری از مقامات ارشد دولت حسنی مبارک به عنوان شهود در دادگاه حاضر شده اند.

فیلد مارشال حسین طنطاوی، رئیس شورای عالی نظامی مصر نیز که سمت وزارت دفاع را در دولت حسنی مبارک برعهده داشت شهادت داده است که رئیس جمهوری هرگز دستور تیراندازی به سوی تظاهرکنندگان را صادر نکرده بود.

در صورتی که حسنی مبارک در ارتباط با اتهامات وارده مجرم شناخته شود، ممکن است حکم اعدام برای او صادر شود.

وزارت کشور مصر گفته است بیش از ۵۰۰۰ نیروی پلیس وظیفه حفظ امنیت دادگاه امروز را برعهده دارند.

در گذشته، پلیس اغلب مجبور شده است تا در درگیری بین طرفداران و مخالفان حسنی مبارک در بیرون دادگاه مداخله کند.

مطالب مرتبط