علت سانحه قطار در چین 'نقص طراحی' اعلام شد

سانحه قطار در چین در ماه ژوییه حق نشر عکس Reuters
Image caption سانحه در ماه ژوییه و هنگامی رخ داد که یک قطار بر اثر اصابت صاعقه از حرکت متوقف شد و بعد یک قطار سریع السیر دیگر با آن تصادف کرد و چهار واگن از خط خارج شده و از روی یک پل راه اهن به پایین سقوط کردند

مقامات دولت چین می‌گویند حادثه برخورد دو قطار سریع السیر در ماه ژوییه در آن کشور که منجر به مرگ ۴۰ نفر شد، به دلیل سوء مدیریت و نقصهایی در طراحی صورت گرفته است.

در جریان این حادثه که در نزدیکی شهر "ونژو" در جنوب چین رخ داد، حدود ۲۰۰ نفر هم مجروح شدند.

در گزارش رسمی دولت که بعد از انتظار فراوان منتشر شده، آمده است که خطا در قضاوت ۵۴ نفر از مسئولان باعث وقوع این تصادف شده است.

به دنبال وقوع این حادثه بسیاری در چین، دولت این کشور را متهم کردند که در برنامه هایش، به جای ایمنی مردم، سود و توسعه را اولویت قرار داده است.

علاوه بر این، موجی از خشم مردم هم متوجه مقاماتی شد که به پنهانکاری در زمینه عمق فاجعه و دلایل وقوع آن متهم شدند.

برخورد صاعقه

کابینه دولت چین بعد از دریافت این گزارش رسمی، از وزارت راه آهن آن کشور به دلیل وجود استاندارد ایمنی نامناسب و مدیریت ضعیف در ارتباط با این تصادف انتقاد کرد.

نتایج گزارش رسمی بازرسانی که در مورد این حادثه تحقیق کرده اند، روز چهارشنبه در جلسه کابینه به اطلاع ون جیابائو، نخست وزیر چین رسید.

سانحه در ماه ژوییه و هنگامی رخ داد که یک قطار بر اثر اصابت صاعقه از حرکت متوقف شد و بعد یک قطار سریع السیر دیگر با آن تصادف کرد و چهار واگن از خط خارج شده و از روی یک پل راه آهن به پایین سقوط کردند.

بازرسان در تحقیقات خود نتیجه گرفتند که نقایصی جدی در طراحی تجهیزات کنترلی وجود داشته و به علاوه بعد از برخورد صاعقه با قطار اول مسئولان عملکردی نامناسب داشته‌اند.

شماری از ۵۴ مسئولی که در این گزارش مورد انتقاد قرار گرفته اند، ممکن است با مجازاتهایی جدی مواجه شوند.

یکی از مقاماتی که در گزارش بطور مشخص مورد انتقاد شدید قرار گرفته، لیو ژیجون وزیر راه آهن سابق چین است که درست پیش از وقوع این حادثه به اتهام فساد از سمت خود برکنار شده بود.

در گزارش بازرسان آمده که "از لحاظ مدیریت، مسئول اصلی واقعه لیو ژیجون بوده است."

به دنبال تصادف این دو قطار، مقامات چین ضمن تعلیق موقت پروژه های جدید خطوط راه آهن، محدودیتهایی را هم برای سرعت قطارها وضع کردند.

مطالب مرتبط