برگزاری مراسم یادبود کیم جونگ ایل و آغاز رسمی رهبری کیم جونگ اون

کیم جونگ اون و مقامات کشور حق نشر عکس NKTV
Image caption قدرتمندترین اعضای هیات حاکمه در کنار کیم جونگ اون در مراسم یادبود شرکت کردند

مراسم بزرگداشت رهبر سابق کره شمالی به نشانه آغاز رسمی دوران رهبری پسر او برگزار شده است.

روز پنجشنبه، ۸ دی (۲۹ دسامبر)، مراسم بزرگداشت کیم جونگ ایل، رهبر سابق کره شمالی که در سمت های دبیرکل حزب کارگران، فرمانده کل ارتش خلق و رئیس کمیسیون دفاع ملی جمهوری دموکراتیک خلق کره، عالی ترین سمت های نظامی و غیرنظامی این کشور را در دست داشت، برگزار شد و کیم جونگ اون، پسر او، با تصدی همین سمت ها، دوران رهبری خود را رسما آغاز کرد.

مراسم بزرگداشت کیم جونگ ایل، با حضور کیم جونگ اون، مقامات ارشد ارتش، حزب و دولت و دهها هزار تن از نظامیان، مقامات دولتی و مردم در میدان بزرگ پیونگ یانگ، پایتخت، برگزار شد.

تصاویر تشییع جنازه کیم جونگ ایل

کیم جونگ ایل، پس از حدود هفده سال رهبری این کشوردر روز ۱۷ دسامبر در سن ۶۹ سالگی در اثر حمله قلبی درگذشت.

در مراسم روز پنجشنبه، کیم جونگ اون که جامه سیاه در بر داشت، همراه با مقامات ارشد حکومتی از یک بالکنی مشرف به میدانی که به نام کیم ایل سونگ، پدر بزرگش نامگذاری شده، شاهد سوگواری حاضران برای رهبر فقید و ابراز وفاداری آنان به شخص خود بود.

راس ساعت ۱۲ نیمروز به وقت محلی، در میدان کیم ایل سونگ و سراسر کره شمالی و همچنین دفاتر دولتی این کشور در خارج به احترام رهبر سابق سه دقیقه سکوت برقرار شد و پس از آن، سوت کارخانه ها، کشتی ها و قطارها به صدا در آمد.

تلویزیون دولتی کره شمالی با پخش مراسم یادبود در میدان بزرگ پیونگ یانگ، اعلام داشت که در مراسم تشییع جنازه کیم جونگ ایل، "رهبر محبوب"، که روز گذشته برگزار شد هم میلیون ها نفر در مسیر چهل کیلومتری حرکت تابوت صف کشیده بودند و به عزاداری پرداختند.

حق نشر عکس NKPT
Image caption برای بزرگداشت جونگ ایل و آغاز زمامداری جونگ اون اجتماعی با حضور دهها هزار نفر سازمان داده شده بود

مراسم تشییع جنازه در روز چهارشنبه با حضور کیم جونگ اون، که در هوای سرد و زیر بارش برف، بدون کلاه و دستکش اتومبیل حامل تابوت پدرش را مشایعت می کرد آغاز شد بود در حالیکه شمار دیگری از مقامت نظامی و دولتی نیز در کنار اتومبیل حامل تابوت دیده می شدند.

به گفته ناظران امور کره شمالی، حضور و نحوه قرار گرفتن این افراد در جریان مشایعت جنازه کیم جونگ ایل و همچنین در مراسم یادبود روز پنجشنبه می تواند تقسیم مواضع قدرت و مقامات حکومتی را در دوره رهبری کیم جونگ اون نشان دهد.

آغاز رهبری جونگ اون

از جمله حاضران در مراسم روز پنجشنبه، جانگ سونگ تائک، دایی رهبر جدید بود که در زمان کیم جونگ ایل به سمت معاون کمیسیون دفاع ملی منصوب شد که قدرتمندترین سمت حکومتی پس از رهبر فقید این کشور محسوب می شد.

احتمالا جانگ سونگ تائک انتظار دارد در دوران زمامداری خواهر زاده جوانش بر نفوذ او در تشکیلات حکومتی افزوده شود، هر چند در نظام هایی همانند کره شمالی که معمولا با جنگ قدرت پشت پرده همراه است، احتمال تغییرات پیش بینی نشده در مواضع قدرت را نباید نادیده گرفت.

حق نشر عکس NKTV
Image caption انتظار نمی رود تغییر رهبری در کره شمالی اصلاحات و تغییراتی را برای مردم این کشور به دنبال آورد

علاوه بر جانگ، شش تن دیگر از مقامات ارشد نظامی، امنیتی، حزبی و دولتی از جمله رئیس ستاد مشترک ارتش در بالکنی مشرف به میدان کیم ایل سونگ حضور داشتند و به این ترتیب، موقعیت ممتاز خود در هیات حاکمه کره شمالی را به نمایش گذاشتند.

یکی از شخصیت های اصلی حاضر در ا ین مراسم کیم کی نام، رئیس بخش تبلیغات حزب کارگران، تنها تشکل سیاسی مجاز در کره شمالی بود که با توجه به اهمیت تبلیغات در دوام حکومت هایی مانند کره شمالی، از عالیرتبه ترین مقامات در این کشور محسوب می شود.

طی مراسم روز پنجشنبه، کیم یونگ نام، صدر هیات رئیسه مجمع عالی خلق، که پارلمان نمایشی کره شمالی محسوب می شود، در سخنانی در ستایش از رهبر جدید گفت : "رفیق عالی مقام کیم جونگ اون رهبر حزب، ارتش و کشور است که آرمان ها، قدرت رهبری، درایت، خصوصیات عالیه، پایداری و شهامت رفیق کبیر فقید، کیم جونگ ایل را به ارث برده است."

کیم یونگ نام، که از لحاظ اداری، دومین مقام کره شمالی محسوب می شود و گاه نقش تشریفاتی رئیس کشور را هم ایفا کرده است، در ادامه سخنان خود گفت: "این وافعیت که موضوع جانشینی رهبر کشور به سادگی حل و فصل شده یکی از مهمترین دستاوردهای کیم جونگ ایل کبیر است."

در این مراسم، یکی از فرماندهان نظامی کره شمالی نیز سخنانی ایراد کرد و گفت: "نظامیان ما به رفیق کیم جونگ اون در راس ارتش خلقی خدمت خواهند کرد و همچنان در راستای تحقق هدف دستیابی به خوداتکایی کامل که میراث کیم جونگ ایل کبیر است گام بر خواهند داشت."

از زمان تقسیم شبه جزیره کره در سال های بعد از جنگ دوم جهانی و پایه گذاری حکومت جمهوری دموکراتیک خلق کره در شمال، ارتش کره شمالی نفوذ قابل توجهی در تشکیلات سیاسی داشته و رهبران این کشور به حمایت نظامیان متکی بوده اند.

در حالیکه اقتصاد کره شمالی با دشواری های فراوان مواجه است و سازمان های بین المللی از قحطی و گرسنگی چند میلیون از مردم این کشور خبر داده اند، دستگاه های تبلیغاتی کره شمالی قدرت ارتش این کشور و موفقیت آن در تولید تجهیزات نظامی را به عنوان پیشرفت در زمینه خوداتکایی و نشانه توفیق اقتصادی و خنثی کردن فشارهای بین المللی مورد ستایش قرار می دهند.

به گفته ناظران خارجی، با توجه به ساختار قدرت در کره شمالی، بعید به نظر می رسد که رهبر جدید این کشور تمایل و یا حتی امکان انجام اصلاحات و تحول در شرایط و افکاری را داشته باشد که از آغاز حکمرانی خاندان کیم در حدود شصت سال پیش تا کنون بر این کشور حاکم بوده است.

مطالب مرتبط