روزنامه نگاران پاکستانی 'از سوی عوامل اطلاعاتی تهدید شده اند'

روزنامه نگاران پاکستانی حق نشر عکس AP
Image caption تجمع روزنامه نگاران پاکستانی در مقابل پارلمان این کشور پس از قتل سلیم شهزاد

دو روزنامه نگار مشهور پاکستانی می‌گویند به دنبال پخش گزارش‌هایی در خصوص سازمان اطلاعاتی پاکستان (آی اس آی) در تلویزیون، پیامهای تهدید آمیزی را دریافت کرده‌اند.

این دو روزنامه نگار معتقدند که منبع این پیامها نیروهای امنیتی، بویژه آی اس آی بوده است.

یکی از این دو خبرنگار ، نجم ستی، روز چهارشنبه (۲۸ دسامبر) در یک برنامه تلویزیونی گفت که تهدیهای "جدی" را "هم از سوی بازیگران دولتی و هم از سوی بازیگران غیر دولتی" دریافت کرده است.

او گفت که اگر این تهدیدها پایان نیابد، آنگاه مجبور است که "نام مقام‌ها و سازمان‌هایی" را که در پس پرده این پیامهای تهدید آمیز قرار دارند، آشکار کند.

بدون نام بردن از هیچ سازمان اطلاعاتی خاصی، آقای ستی گفت که عوامل این سازمان اطلاعاتی، "روزنام نگاران دیگر را نیز تهدید کرده اند."

آقای ستی که به زبان اردو سخن می گفت، افزود: "قبلا در این باره صحبت نکردیم؛ چرا که نمی خواستیم وضعیت (کشور) را بی ثبات کنیم. اما اکنون زمان آن رسیده همه آشکارا از این وضعیت سخن بگویند. الان دیگر دوران تهدید شهروندان غیر نظامی از سوی عوامل سازمانهای اطلاعاتی نیست. وجود دولت در یک دولت دیگر قابل قبول نیست."

آقای ستی تحلیلگر ارشد تلویزیون "جیو" است.

اظهارات آقای ستی، یک هفته پس از آن صورت گرفته است که حمید میر، یکی دیگر از روزنامه‌نگاران ارشد پاکستان در ایمیلی به سازمانهای مختلف روزنامه نگاران در سراسر جهان ادعا کرد که پیامهای تهدید آمیزی از "سازمانی امنیتی" دریافت کرده است.

آقای میر نیز در تلویزیون جیو مشغول به کار است.

کمیته حمایت از روزنامه نگاران در نیویورک متن پیام فرستاده شده از سوی آقای میر را هفته گذشته منتشر کرد.

آقای میر گفته است که این تهدیدها پس از دو برنامه تلویزیونی صورت گرفت که وی در آنها اظهارات انتقاد آمیزی را درخصوص نظامیان (پاکستان) مطرح کرده بود.

کشته شدن سلیم شهزاد

حق نشر عکس AP
Image caption پلیس پاکستان تائید کرده که اثرات شکنجه شدید بر روی بدن سید سلیم شهزاد دیده شده است

بسیاری آی اس آی را متهم می کنند که در کشته شدن سلیم شهزاد در ماه مه سال جاری میلادی، دست داشته است، اتهامی که آی اس آی ان را به شدت رد می‌کند.

آی‌اس‌آی، در یک واکنش غیر معمول با انتشار اطلاعیه‌ای هر گونه دخالت در قتل سلیم شهزاد خبرنگار پاکستانی را رد کرد. سرویس اطلاعاتی پاکستان در این اطلاعیه هر گونه شواهدی بین مرگ این خبرنگار با این سرویس اطلاعاتی را بی اساس دانست.

جسد سید سلیم شهزاد، چهل ساله که از روز یکشنبه (۲۹ مه/۸ خرداد) ناپدید شده بود، سه شنبه (۱۰ خرداد) درشرق پاکستان پیدا شد.

سید سلیم شهزاد برای یک خبرگزاری ایتالیایی و سایت تحلیلی "آسیا تایمز" کار می‌کرد.

آقای شهزاد در نوشته های خود عمدتا به تحقیق درباره شبکه‌های فعال پیکارجویان اسلامگرا در پاکستان و ارتباط احتمالی آنها با ارتش می پرداخت.

پلیس پاکستان تائید کرده که اثرات شکنجه شدید بر روی بدن این روزنامه نگار دیده شده است.

خانواده آقای شهزاد خواهان تحقیق رسمی در این باره شدند.

یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان تاسف خود را از قتل آقای شهزاد اعلام کرد و دستور انجام تحقیقا را داد. رحمان ملک، وزیر کشور پاکستان هم ذو و نیم میلیون روپیه برای دریافت سرنخ و اطلاعات تعیین کرده است.

حق نشر عکس AFP Getty Images
Image caption مراسم خاکسپاری سید سلیم شهزاد امروز در شهر کراچی برگزار شده است

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا و گروه های حقوق بشری نیز قتل آقای شهزاد را محکوم کرده اند.

سازمان گزارشگران بدون مرز می گوید از سال ۲۰۱۰ تا کنون ۱۶ روزنامه نگار در پاکستان کشته شده اند.

سلیم شهزاد قبلا در سال ۲۰۰۶ توسط طالبان در جنوب افغانستان ربوده شد اما چند روز بعد آزاد شد.

روزنامه نگاران در پاکستان معمولا انتقادهای تند و تیزی از دولت مطرح می کنند اما دامنه این انتقادها معمولا ارتش را در بر نمی‌گیرد.

در چند مورد روزنامه نگارانی که در باره پیکارجویان در مناطق قبیله ای و ارتباطات احتمالی آنها با ارتش و سازمان اطلاعات تحقیق کرده بودند، شکنجه یا کشته شده‌اند.

عمر چیمه، روزنامه نگار روزنامه پرتیراژ "نیوز" سپتامبر سال پیش ربوده شد. ربایندگان چشم هایش را بستند، او را لخت کردند و سپس سر و ابروانش را تراشیدند و از او در حالت های تحقیر آمیز فیلمبرداری کردند و پس از شش ساعت در خیابانی رها کردند.

او بعدها به روزنامه نیویورک تایمز گفت که مانند هر روزنامه نگاری، فکر می کند که سازمان اطلاعات پاکستان (آی اس آی) در این قضیه دست داشته است.

در ماه ژانویه امسال هم ولی خان بابر، خبرنگار در کراچی هدف سوء قصد قرار گرفت و کشته شد.

کمیته دفاع از روزنامه نگاران می گوید پاکستان مرگبارترین کشور برای روزنامه نگاران در سال ۲۰۱۰ بود.

مطالب مرتبط