چرا یک روز کامل از تقویم دو کشور حذف شد؟

ساموا حق نشر عکس AFP
Image caption نخست‌وزیر ساموا می گوید تغییر زمان در این کشور بر صنعت توریسم آن تاثیر مثبت خواهد داشت

دو کشور کوچک ساموا و توکلا در اقیانوس آرام یک روز کامل را از تقویم خود حذف و خود را به غرب خط بین‌المللی زمان منتقل کردند.

دلیل این تصمیم نزدیک کردن ساعت این کشورهای جزیره‌ای به شرکای اقتصادی و تجاری‌شان اعلام شده است.

خط بین‌المللی زمان حدودا هم‌راستا با مدار نصف‌النهار ۱۸۰ درجه است، اما در نقاطی از این مدار منحرف می‌شود تا این کشورهای مجمع‌الجزایری در یک حوزه زمانی جای بگیرند.

بلافاصله بعد از پایان روز ۲۹ دسامبر، تقویم در ساموا و توکلا به روز ۳۱ دسامبر ورق خورد و در این میان روز جمعه ۳۰ دسامبر حذف شد.

دولت ساموا در بهار سال ۲۰۱۱ اعلام کرد که این تصمیم را با هدف بهبود روابط تجاری با شرکای عمده اش، استرالیا و نیوزلند گرفته است. توکلا نیز در ماه اکتبر تصمیم مشابهی گرفت.

ساموا و توکلا پیش از این حدود یک شبانه‌روز کامل از استرالیا و نیوزلند عقب بودند، اما با این تصمیم به ساعت رسمی این دو کشور نزدیک‌تر شدند.

برای این کار این جزایر رسما به غرب خط زمان منتقل شدند تا زمانشان ۲۴ ساعت جلو بیفتد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مردم ساموا تغییر ساعت خود را جشن گرفتند

ساموا آخرین بار ۱۱۹ سال پیش تصمیم گرفت که به شرق خط بین‌المللی زمان برود. در آن زمان هم این تصمیم دلایل تجاری داشت و این کشور تلاش می‌کرد خود را به آمریکا نزدیک کند.

اما بعد از گذشت یک قرن، اکنون استرالیا و نیوزلند به شرکای اصلی این کشور تبدیل شده‌اند.

تویلاپا سایلله مالیلگائوی، نخست‌وزیر ساموا گفت با توجه به این که بعد از این تغییرات، تمام پنج روز کاری هفته در این کشور با استرالیا و نیوزلند هم‌زمان خواهد شد، انتظار دارد شاهد تغییرات سریع به ویژه در صنعت گردشگری ساموا باشد.

ریکو توپای، روزنامه‌نگار ساموایی، دقایقی بعد از تغییر تاریخ در این کشور به بی‌بی‌سی گفت: "اینجا همه سوار ماشین‌هایشان در حال گشت زدن در خیابان‌ها و بوق زدن هستند. مردم از شدت هیجان جیغ می‌کشند ... ما شاهد نقطه عطفی مهم در تاریخ ساموا هستیم."

افراد شاغل در ساموا حقوق جمعه حذف‌شده را خواهند گرفت، اما بانک‌ها حق ندارند روز جمعه را در احتساب نرخ بهره وام‌هایشان لحاظ کنند.

ساموا تقریبا به یک فاصله از کشور نیوزلند و ایالت هاوایی در آمریکا واقع شده و ۱۸۰ هزار نفر جمعیت دارد.

بر اساس آمار دولت نیوزلند در سال ۲۰۰۶، حدود ۱۳۰ هزار نفر از ساکنان نیوزلند، ساموایی‌تبار هستند.

تا قبل از روز جمعه، ساعت رسمی در ساموا ۲۳ ساعت عقب تر از نیوزلند بود، اما اکنون یک ساعت جلوتر است.