تحریم مراسم صبحانه شهردار به وسیله مسلمانان نیویورک

حق نشر عکس AP
Image caption روی پلاکاردهای اعتراضی خطاب به شهردار نوشته شده بود: قهوه تان را برای خودتان نگه دارید، به جاسوسی از مسلمانان خاتمه دهید!

بیشتر رهبران مسلمانان نیویورک در اعتراض به جاسوسی پلیس از اعضای این جامعه، از شرکت در مراسم سالانه صبحانه بین ادیان شهردار این شهر خودداری کرده اند.

آنها با برشمردن نگرانی های خود، از پذیرش دعوت مایکل بلومبرگ، شهردار نیویورک خودداری کردند.

خبرگزاری آسوشیتد پرس در ماه اوت گزارش داده بود که پلیس نیویورک قصد دارد خبرچین های خود را در مساجد و محله های مسلمان نشین نفوذ دهد.

علاوه بر ۱۴ نفر از رهبران مسلمانان، بعضی از شخصیت های برجسته سایر ادیان مانند خاخام های یهودی و کشیشان و راهبه های مسیحی نیز از حضور در این مراسم صبحانه که جمعه برگزار شد، خودداری کردند.

مراسم صبحانه بین ادیان شهردار نیویورک همه ساله با هدف گرامیداشت تنوع فرهنگی در این شهر برگزار می شود.

به رغم تحریم این مراسم، امام شمسی علی از مرکز فرهنگی مسلمانان در نیویورک و امام محمد شیرزاد از معدود شخصیت های مسلمانی بودند که در آن شرکت کردند.

به گفته امام شمسی علی، همه با نحوه برخورد پلیس نیویورک با مسلمانان مخالف هستند ولی نباید همه اقدام های آن را بد دانست.

حق نشر عکس AP
Image caption بعضی از شخصیت های مسلمان در مراسم شرکت کردند

خاخام مایکل وایزر، از شخصیت های برجسته یهودی هم به آسوشیتدپرس گفت که به خواهش رهبران مسلمانان در این مراسم شرکت کرده است تا نگرانی های آنها را به گوش شهردار برساند.

خاخام وایسر گفت با پیگیری سرنخ ها به وسیله پلیس مخالف نیست ولی با هدف قرار دادن سازمان های اسلامی مخالف است.

خاخام وایسر گفت: "از دیدگاه یک یهودی، این مرا به یاد رخدادهای دهه ۱۹۳۰ در آلمان می اندازد."

او ادامه داد: "در آمریکا به چنین رویکردی نیاز نداریم. نباید همه را با یک چوب بزنیم."

مایکل بلومبرگ، شهردار نیویورک پیش تر به خاطر دفاع از طرح احداث یک مسجد در نزدیکی محل برج های دوقلوی تجارت جهانی از سوی مسلمانان نیویورک مورد تقدیر قرار گرفته بود.

اما انتشار گزارش هایی درباره زیرنظر قرار گرفتن افرادی که به هیچ جرمی متهم نشده اند، باعث نگرانی اعضای جامعه مسلمانان نیویورک شده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، ماموران مخفی اطلاعات خود را از راه گفت و گو با مسلمانان در فروشگاه ها و شرکت در مسابقات کریکت که مورد علاقه پاکستانی تباران و هندی تباران است، جمع آوری می کنند.

عملیات تجسس نامحسوس پلیس نیویورک از مسلمانان به وسیله یک افسر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی آی ای، به طراحی شده است.