یک نماد مهم مذهبی کوبا در سراسر این کشور گردانده شد

حق نشر عکس l
Image caption پاپ بندیکت شانزدهم، رهبر کاتولیک های جهان قرار است بهار امسال از این مجسمه دیدن کند

هزاران کاتولیک کوبایی در مراسم عشای ربانی که به مناسبت پایان سفر شانزده ماهه مجسمه یک قدیسه کوبایی به این جزیره برگزار شده، شرکت کرده اند.

چندین شخصیت ارشد سیاسی و نیز رهبران کلیسا در این مراسم که در خلیج هاوانا و در فضای باز برگزار شد، حضور داشتند.

جیمی اورتگا، کاردینال کوبایی در سخنرانی خود در مراسم بر ضرورت تغییر در وضعیت اقتصادی و اجتماعی کوبا تاکید کرد.

بر اساس روایات، مجسمه این قدیسه کوبایی موسوم به بانوی نیکوکاری در سال ۱۶۱۲ در پی یک توفان در آب های شرقی این کشور توسط ماهیگیران کوبایی کشف شد و مجسمه با وجود توفانی بودن دریا، کاملا خشک بود.

از پیش از روی کار آمدن کمونیست ها در کوبا در سال ۱۹۵۹، این اولین بار است که این مجسمه در کوبا گردانده شده بود.

پاپ بندیکت شانزدهم، رهبر کاتولیک های جهان قرار است در بهار امسال به مناسبت چهارصدمین سالگرد کشف این مجسمه، از کوبا دیدار کند.

خبرنگاران می گویند گردانده شدن مجسمه قدیسه نیکوکاری در شهرهای مختلف کوبا و نیز دیدار آتی پاپ از این کشور، نشانگر گرم شدن روابط میان کلیسا و دولت است، روابطی که پس از انقلاب سال ۱۹۵۹ کوبا همواره با تنش همراه بوده است.

انقلاب کوبا، این کشور کاتولیک را به یک کشور کمونیستی تبدیل کرد.

در نشانه ای از گرم شدن روابط میان کلیسا و دولت، شخصیت های بلندپایه سیاسی از جمله استفان لازو، معاون رییس جمهوری و برونو رودریگز، وزیر امور خارجه کوبا در مراسم ادای احترام به قدیسه کوبایی شرکت کردند، اقدامی که سال ها، حتی نمی شد تصور آن را کرد.

حدود یک سال پیش نیز رائول کاسترو، رییس جمهوری کوبا در مراسم افتتاح یک مدرسه مذهبی کاتولیک شرکت کرد. طی بیش از یک قرن اخیر، این اولین بنای کاتولیک بود که در کوبا ساخته شده بود.

آقای کاسترو در این مراسم به چند کشیش از جمله چند تن از مقام های واتیکان ملحق شد.

پس از انقلاب سال ۱۹۵۹ بسیاری از کشیش های کوبایی این کشور را ترک کردند و فیدل کاسترو، رهبر سابق کوبا و برادر رائول کاسترو، این جزیره را یک کشور ملحد خواند. اما روابط میان کوبا و واتیکان هیچگاه قطع نشد.

نقطه عطف در این روابط، در سال ۱۹۹۸ و زمانی بود که پاپ ژان پل دوم، رهبر سابق کاتولیک های جهان، اجازه یافت از کوبا دیدن کند.

مطالب مرتبط