'اتیوپی کنترل بلد وین را از چنگ پیکارجویان سومالیایی درآورد'

تصویر آرشیوی از حضور سربازان اتیوپی در سومالی حق نشر عکس AP
Image caption دولت اتیوپی که نیروهایش دو سال پیش پس از متحمل شدن تلفات سنگین از سومالی عقب نشینی کرده و خارج شده بودند، ماه پیش بازگشت مجدد سربازانش به سومالی را تکذیب کرد

نیروهای ارتش اتیوپی با اجرای یک عملیات نظامی علیه پیکارجویان الشباب در شهر بلد وین، واقع در مرکز سومالی، کنترل بیشتر نقاط این شهر را در دست گرفته اند.

بنابر گزارشها و اظهارات شاهدان عینی حدود ۱۰۰۰ سرباز ارتش اتیوپی با پشتیبانی خودروهای زره پوش و توپخانه در این حمله شرکت داشته اند.

گزارش شده که مردم محلی برای در امان ماندن از درگیری های شدید که به گفته گروه الشباب همچنان ادامه دارد، در حال فرار از شهر هستند.

بلد وین شهری استراتژیک در نزدیکی مرز اتیوپی است و در مسیر جاده منتهی به موگادیشو، پایتخت سومالی واقع است.

مارتین پلات، خبرنگار بی بی سی می گوید نیروهای اتیوپی در سال ۲۰۰۶ از طریق همین شهر وارد سومالی شده بودند.

در یک پیام منسوب به گروه الشباب که روز شنبه ساعت ۹ صبح به وقت گرینویچ در سایت توییتر منتشر شده آمده است :"نبرد شدیدی اکنون در شهر بلد وین در جریان است. درگیری ۶ صبح آغاز شد و هنوز ادامه دارد."

دقایقی پیش از انتشار این پیام، پیامی دیگر در توییتر منتشر شده بود که در آن آمده "۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰ سرباز اتیوپیایی به بلد وین حمله کرده اند. اکثر ساکنان شهر به مجاهدین پیوسته اند تا این حمله را خنثی کنند."

به گفته یک گزارشگر بی بی سی در سومالی، ۲۰ نفر در جریان این درگیری ها کشته شده اند که اکثر آنها از سربازان ارتش اتیوپی و جنگجویان الشباب هستند.

دولت اتیوپی که نیروهایش دو سال پیش پس از متحمل شدن تلفات سنگین از سومالی عقب نشینی کرده و خارج شده بودند، ماه پیش بازگشت مجدد سربازانش به سومالی را تکذیب کرد.

اتحادیه آفریقا در موگادیشو ۹۰۰۰ سرباز دارد که در چارچوب یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل برای مقابله با الشباب به پایتخت سومالی اعزام شده اند.

هدف از مداخله خارجی در سومالی علیه گروه الشباب جلوگیری از تلاش این گروه مرتبط با القاعده برای سرنگون کردن دولت موقت و ضعیف سومالی است.

شیخ شریف احمد، رییس جمهور دولت موقت سومالی، یک اسلام گرای میانه رو به حساب می آید.

در ماه اوت گروه الشباب بعد از یک نبرد شدید با نیروهای اتحادیه آفریقا، اعلام کرد که بطور "تاکتیکی" از موگادیشو عقب نشینی می کند.

مطالب مرتبط