اسماعیل هنیه در ادامه سفر منطقه‌ای خود به ترکیه رفته است

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای هنیه برای اولین بار از سال ۲۰۰۷ میلادی تاکنون به سفر منطقه‌ای می‌رود

اسماعیل هنیه، نخست وزیر دولت حماس در نوار غزه، به ترکیه رفته است. این اولین سفر منطقه‌ای آقای هنیه در چهار سال اخیر به شمار می‌رود.

قرار است آقای هنیه با رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، دیدار کند. گفت‌وگو درباره اقداماتی که برای آشتی دو گروه حماس و فتح انجام شده است، از جمله محورهای اصلی این دیدار خواهد بود.

جنبش فتح کنترل کرانه غربی رود اردن را در دست دارد.

اسماعیل هنیه پیش از آغاز سفر منطقه‌ای خود گفت که امیدوار است از دستاوردهای بهار عربی که به نظرش افق‌های جدیدی را باز کرده است، بهره بگیرد.

گفته می‌شود که دریافت "کمک و امداد" برای بازسازی غزه، هدف اصلی سفر منطقه‌ای آقای هنیه است. هرچند مذاکرات صلح فلسطینیان هم از موضوع‌های احتمالی مطرح در این سفر به شمار می‌رود.

آقای هنیه در سفر منطقه‌ای خود تاکنون به دو کشور مصر و سودان هم رفته است.

او پس از دیدار با عمرالبشیر، رئیس جمهور سودان، در جمع خبرنگاران گفت که حماس خواهان "دریافت حمایت مالی و سیاسی کشورهای عرب و مسلمان است تا بیت‌المقدس به عنوان پایتخت دولت فلسطین شناخته شود."

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع نزدیک به دفتر آقای هنیه گزارش داده است که او در سفر منطقه‌ای خود، به قطر، تونس و بحرین هم می‌رود.

این سفر منطقه‌ای اسماعیل هنیه، سه روز پس از دیدار نمایندگان جنبش‌های فلسطینی در قاهره انجام می‌شود. در این مذاکرات، طرفین بر سر برگزاری انتخابات و نیز پیوستن حماس به سازمان آزادیبخش فلسطین به توافق رسیدند.

سازمان آزادیبخش فلسطین، موجودیت اسرائیل را به رسمیت می‌شناسد و به عنوان تنها نماینده مردم فلسطینی، در سازمان ملل متحد به عنوان عضو ناظر عضویت دارد.

از سال ۲۰۰۷ میلادی تاکنون، فتح به رهبری محمود عباس در کرانه باختری رود اردن قدرت را در دست دارد و گروه اسلامگرای حماس در غزه حاکم است.

این دو گروه از سال‌ها قبل دچار اختلافی عمیق هستند و این اختلافات یک سال بعد از پیروزی حماس در انتخابات سراسری سال ۲۰۰۶ پدیدار و با شدت گرفتن خشونت‌ها میان دو طرف عمیق‌تر شد.

مطالب مرتبط