هشدار رهبران اروپایی در مورد دشواری‌های سال ۲۰۱۲

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان حق نشر عکس Reuters
Image caption آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان در سخنرانی تلویزیونی خود به مناسبت سال نوی میلادی از واحد پول یورو دفاع کرد و گفت یورو "زندگی روزمره را آسانتر و اقتصاد ما را قدرتمنتر کرده است"

در حالی که بسیاری از اقتصاد دانان پیش بینی کرده اند که اروپا در سال ۲۰۱۲ با رکود مواجه خواهد شد، رهبران اروپایی نسبت به دشوار بودن سال پیش رو هشدار داده اند.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان گفت: اروپا "دشوارترین آزمون خود در دهه های اخیر" را تجربه می کند، اما در عین حال افزود که بحران مالی کشورهای اروپایی را به هم نزدیکتر کرده است.

نیکلا سارکوزی، رییس جمهور فرانسه هشدار داد که این بحران هنوز تمام نشده و رییس جمهور ایتالیا هم خواستار ایثار و از خود گذشتگی بیشتر شد.

در حالی که دولتهای اروپایی به دلیل بحران بدهی، هزینه های خود را کاهش داده اند، رشد اقتصادی در اروپا متوقف شده است.

همزمان با پیامهای سال نوی رهبران اروپایی، اقتصاد دانان برجسته ای که در یک نظرسنجی بی بی سی شرکت داشته اند، پیش بینی کرده اند که اروپا در نیمه اول سال ۲۰۱۲ دوباره دچار رکود خواهد شد.

به دلیل این نگرانی که ممکن است شماری از بزرگترین قدرتهای اقتصادی اروپا نتوانند بدهی های فعلی خود را بپردازند، هزینه دریافت وام های بیشتر برای این کشورها در ماه های اخیر افزایش چشمگیری یافته است.

در حالی که رشد اقتصادی در اروپا متوقف شده، دولتهای اروپایی تحت فشار هستند تا در چارچوب تعهداتشان نسبت به بدهی های خود، از میزان هزینه هایشان بکاهند.

این فشار بر دوش تمام کشورهای اروپایی احساس می شود، چه آنهایی که در حوزه یورو قرار دارند و چه آنهایی که از واحد پولی دیگری استفاده می کنند.

اکنون نگرانی اصلی آن است که بدهی های سنگین ایتالیا به بانکهای اروپایی، این بانکها را گرفتار کند و در نتیجه موج جدیدی از بحران مالی اروپا را فرا بگیرد.

دفاع از یورو

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان در سخنرانی تلویزیونی خود به مناسبت سال نوی میلادی گفت که آلمان اگر چه از وضعیت اقتصادی نسبتا خوبی برخوردار است، اما بدون تردید سال پیش رو از سال ۲۰۱۱ دشوارتر خواهد بود.

خانم مرکل افزود: "راه غلبه بر (بحران مالی) راهی طولانی است که طی آن بدون مشکل نخواهد بود، اما در پایان این مسیر و هنگام خروج از بحران، اروپایی قدرتمندتر ظاهر خواهد شد."

صدر اعظم المان همچنین از واحد پول یورو دفاع کرد و گفت یورو "زندگی روزمره را آسانتر و اقتصاد ما را قدرتمندتر کرده است... و ما را از مواجهه با عاقبتی بدتر، نجات داده است."

نیکلا سارکوزی، رییس جمهور فرانسه هم که امسال انتخاباتی را پیش رو دارد، گفت برای احیای رشد اقتصادی باید تغییراتی ساختاری در اقتصاد اعمال شود.

آقای سارکوزی که در تلویزیون فرانسه خطاب به مردم کشورش گفت: "می دانم که زندگی بسیاری از شما که در دو سال دشوار گذشته مورد آزمون قرار گرفته، بار دیگر به آزمون گذاشته می شود."

رییس جمهور فرانسه افزود :"شما سال را در حالی به پایان می برید که نگرانی هایتان در مورد خود و فرزندانتان بیشتر شده است."

اما آقای سارکوزی که پیشتر در سال ۲۰۱۱ برای جلوگیری از کاهش اعتبار مالی فرانسه از هزینه های دولت کاسته بود، قول داد که در این هزینه ها کاهش بیشتری صورت نخواهد گرفت.

او گفت: "کاری که باید توسط دولت انجام می شد، انجام شده است."

قرار است که آقای سارکوزی برای گفتگو در مورد پیشبرد و اجرای توافق مالی جدید اتحادیه اروپا که در ماه دسامبر حاصل شد، در ماه ژانویه با صدر اعظم آلمان دیدار و گفتگو کند.

ایثار و از خودگذشتگی 'اجتناب ناپذیر'

رییس جمهور ایتالیا، سومین قدرت اقتصادی حوزه یورو، مردم کشورش را ترغیب کرد تا برای جلوگیری از "فروپاشی مالی ایتالیا" ایثار و از خودگذشتگی بیشتر نشان دهند.

جورجیو ناپولیتانو گفت: "ایثار و از خودگذشتگی برای تضمین آینده جوانان ضرورت دارد. این هدف وتعهدی است که نمی توانیم از زیر آن شانه خالی کنیم."

احتمال دچار شدن ایتالیا به وضعیت یونان باعث بروز نگرانی هایی شده که در نتیجه هزینه دریافت وام توسط دولت ایتالیا را بالا برده است.

همین شرایط نهایتا باعث شد که سیلویو برلوسکونی از سمت نخست وزیری استعفا دهد و ماریو مونتی جای او را بگیرد.

کابینه ماریو مونتی در حال حاضر از گروهی کارشناس غیر منتخب تشکیل شده است.

جورجیو ناپولیتانو، رییس جمهور ایتالیا در ادامه پیام سال نوی خود گفت : "هیچ شخص و یا گروهی امروز نمی تواند از زیر تعهد به مشارکت در پاکسازی بدهی های عمومی شانه خالی کند. این مسئله برای جلوگیری از فروپاشی مالی ایتالی ضرورت دارد."

او افزود: "این ایثاری است که به هدر نخواهد رفت."

مطالب مرتبط