اختلاف ناظران اتحادیه عرب درباره تک تیراندازان سوری

حق نشر عکس
Image caption ویدیوی منتشر شده ظاهرا یکی از ناظران را نشان می‌دهد که از حضور تک تیراندازان دولتی اظهار نگرانی می‌کند

ناظران اتحادیه عرب در سوریه نسبت به حادثه ای در شهر درعا که گفته می‌شود تک تیراندازان دولتی در آن دخیل بوده اند روایت های متفاوتی ارائه داده اند.

تصاویر ویدیویی که در اینترنت منتشر شده است فردی را نشان می‌دهد که ظاهرا از ناظران اتحادیه عرب است و می‌گوید تک تیراندازان دولت سوریه را بر روی پشت بام‌ها دیده است. او از دولت سوریه می خواهد که فورا به استقرار این تک تیراندازان پایان دهد.

اما رییس گروه ناظران اتحادیه عرب بعدا در گفتگویی با بی بی سی مشاهده تک تیراندازان توسط این عضو گروه ناظران را تکذیب کرد.

علیرغم حضور ناظران اتحادیه عرب در سوریه، از شدت خشونت ها در این کشور کاسته نشده است.

تصاویر منتشر شده در اینترنت که قابل تایید نیست فردی را نشان می دهد که به نظر از اعضای گروه ناظران اتحادیه عرب در سوریه است و از شلیک گلوله توسط تک تیراندازان دولتی به سوی مردم در شهر درعا شکایت می‌کند.

در فیلم منتشر شده، این فرد می‌گوید: "به من می‌گویید که تک تیراندازان [بر روی پشت بام] هستند؟ نیازی نیست به من بگویید. من با چشمان خودم آنها را دیدم."

او همچنین می‌گوید که نگرانی ناظران در این مورد به اتحادیه عرب منتقل خواهد شد و چنانچه به حضور این تک تیراندازان ظرف ۲۴ ساعت پایان داده نشود، اقدام مقتضی در پیش گرفته خواهد شد.

در گزارشی دیگر، خبرگزاری آلمانی د پ آ (DPA) به نقل از یک منبع نزدیک به هیات ناظران اتحادیه عرب گزارش داده که ناظران همچنین تک تیراندازانی را در دوما در حومه دمشق پایتخت سوریه مشاهده کرده‌اند.

با این وجود، ژنرال مصطفی الدابی رییس گروه ناظران اتحادیه عرب، در سخنانی متضاد با این گزارش ها به بی بی سی گفت که سخنان عضو گروه ناظران اتحادیه عرب در فیلم منتشر شده در اینترنت، فرضی بوده و او در حقیقت گفته است که "اگر با چشمان خودش تک تیراندازان را ببیند، موضوع را بلافاصله گزارش خواهد داد."

ناظران معتقدند این سخنان رییس گروه ناظران اتحادیه عرب، به اتهام‌های معترضان سوری که معتقدند ژنرال الدابی که یک سودانی است به دولت سوریه تمایل دارد، دامن خواهد زد.

سپهبد الدابی از افسران اطلاعات ارتش سودان بوده است در حالیکه دادگاه کیفری بین المللی به دلیل عملکرد نیروهای دولتی و شبه نظامیان تحت حمایت دولت آن کشور در منطقه دارفور، رئیس جمهوری سودان را به اتهام ارتکاب جنایت علیه بشریت تحت پیگرد قرار داده است.

جان دانیسون خبرنگار بی بی سی در بیروت می‌گوید در حالی که پنج روز از آغاز ماموریت ناظران اتحادیه عرب می‌گذرد، بسیاری از معترضان سوری از ناتوانی آنها در متوقف کردن خشونت ها در این کشور احساس سرخوردگی می کنند.

مطالب مرتبط