خرابه های لیبی در رویای رقابت با گردشگری مصر

دسته‌ای از زنان با حجاب ساده در محوطه باب العزیزیه در طرابلس مقر معمر قذافی، رهبر پیشین لیبی جمع شده‌اند.

در این محفل زنانه، عروس سراپا صورتی‌پوش در برابر بقایای آن‌چه روزگاری یکی از محل‌های اقامت سرهنگ قذافی بوده است برای دوربین‌های دوستانش دست تکان می دهد.

این محوطه با جذب جماعت کنجکاو از گوشه و کنار لیبی به جاذبه‌‌ای گردشگری بدل شده است. آنها ویرانه‌ها را می‌نگرند و از دیوارنوشته‌ها عکس می‌گیرند. بعضی با بیل برای جستجوی طلا به این‌جا می‌آیند.

هم‌چنان که دسته خانم‌های با روسری‌های یک‌دست آبی کم‌رنگ را ترک می‌کنیم، تعدادی از کاوشگران سر می‌رسند.

یکی از زنان، دوربینش را می‌فشرد و به ما علامت پیروزی نشان می‌دهد، او با غرور می‌گوید: "ما از مصراته آمده‌ایم"(شهری که جنازه سرهنگ قذافی پس از کشته شدنش در اکتبر در آن به نمایش گذاشته شد.)

حق نشر عکس AP
Image caption "تنها چیزی که همه از لیبی می‌شناسند قذافی است"

اما این آثار عهد دیگری است که مقامات به ظرفیت‌های آن برای جذب گردشگران خارجی امیدوارند.

محوطه‌های باستانی صبراته و لبده الکبری متعلق به زمان رومیان در شرق طرابلس قرار دارند.

محل دلربا و تاریخ جذاب آن‌ها همین حالا هم تعدادی از بازدیدکنندگان محلی را به خود جلب کرده است اما دولت موقتی که بر سر کار آمده در جستجوی راه‌هایی برای جذب بیشتر خارجی‌ها است.

کنوسوس در کرت را در نظر بگیرید، یا اهرام مصر و یا پمپئی ایتالیا را. حال آن‌ها را بدون هیچ جمعیتی در نظر آورید، این می‌شود لیبی.

محدودیت روادید

احمد، دانشجوی مهندسی از یکی از محلات اطراف بقایای لبده الکبری با تاسف می‌گوید: "تنها چیزی که همه از لیبی می‌شناسند قذافی است".

او از نسلی است که شاهد رشد خیره‌کننده فرصت‌ها در لیبی است، کشوری که سرنوشتش را خودش رقم می‌زند.

سال‌ها است که قراردادهایی امضا شده تا هتل‌هایی جدید ساخته شوند. مالتی‌ها هم سرمایه‌گذاری‌های سنگینی در این خصوص کرده‌اند. البته سرعت پیشرفت این طرح ها لاک پشتی است.

اما احتمالا این روند، شتاب بیشتری می‌گیرد و احمد برخلاف بسیاری از دانشجویان لیبیایی که در جستجوی شغلی خارج از لیبی هستند می‌خواهد در بازسازی کشورش و جلب نظر خارجی‌ها تلاش کند.

پیشتر مشکلات مربوط به ویزا و پول نقد(در بسیاری از بخش‌های لیبی تسهیلات کارت اعتباری بسیار محدود است)شمار گردشگران لیبی را محدود می‌ساخت.

اغلب ۲۲۰۰۰۰ نفری که هر سال به لیبی می‌آمدند برای امور تجاری وارد این کشور می‌شدند و تنها پنجاه هزار نفر، گردشگرانی بودند که در تعطیلات به سر می‌بردند.

جلال بعیو از شرکت عربی گردشگری و توسعه که اغلب قراردادهای فرعی مربوط به توسعه گردشگری را برای دولت جدید انجام می‌دهد می‌گوید: "حالا دور دور ما است".

حق نشر عکس AP
Image caption در بسیاری از بخش‌های لیبی تسهیلات کارت اعتباری بسیار محدود است

به باور او لیبی می‌تواند با سرمایه‌گذاری زیربنایی و بهبود امنیت "به مقصدی برتر و ظرف ده سال به رقیبی برای مصر" بدل شود.

اما در حالی که گروهک‌های شبه نظامی مخالف هم‌چنان فعالند و هر کسی را در خیابان می‌بینید تفنگی به دوش انداخته است، این باوری خوش‌بینانه به نظر می‌رسد.

البته اکنون شروع کار و بهبود امنیت و اعتماد است و هموار کردن راه به سوی انتخابات توسط دولت موقت از فرصت‌هایی بزرگ خبر می‌دهد.

بعیو می‌گوید: "گردشگری می‌تواند به دومین منبع درآمد پس از نفت تبدیل شود".

با جرعه‌های ماکیاتو

جورج اور که پذیرفت "نگاه خارجی" به طرابلس را به ما ارائه دهد سی سال را در آن سپری کرده است. او اصالتا اهل فایف اسکاتلند است و همینک لیبی دیگر مثل خانه‌اش است.

او با حسرت می‌گوید: "ای کاش زمینی نزدیک ساحل خریده بودم".

Image caption "لیبی می‌تواند با سرمایه‌گذاری زیربنایی و بهبود امنیت به مقصدی برتر و ظرف ده سال به رقیبی برای مصر بدل شود"

جورج با اعتماد به نفس یک فرد محلی در کوچه پس‌کوچه‌ها می‌پلکد و ما را با تاریخ نخستین کلیسای آنگلیکان لیبی، یعنی سن ماری، که پیشتر کلیسایی کاتولیک بوده است آشنا می‌سازد. در هتلی زیبا در محله ایتالیایی طرابلس، با عربی بی نقص با مالک هتل گفتگو می‌کند و قهوه قوی لیبیایی می‌نوشد.

از مردمی که گرداگرد یک میدان با چشم‌انداز کلیسای اسپانیایی سابق و مسجد فعلی، قهوه ماکیاتو می‌نوشند بگیرید تا سرعت آسوده و مدیترانه‌ای زندگی، همه جا ردپای ایتالیایی‌ها را می‌بینید، و این به رغم خاطرات هولناکی است که از استعمارشان به جای مانده است.

پیش از این گروهی از گردشگران برنامه‌ای برای سفر بر می گزیدند که شامل گورستان‌های طبرق، بن‌غازی و طرابلس بوده باشد تا به درگذشتگان جنگ جهانی دوم به این سو ادای احترام کنند.

انتظار می‌رود که این بخش رشد کند اما لیبی به جای کشوری که گذشته‌اش را داد و ستد می‌کند، می‌خواهد تصویر یک مقصد مدرن گردشگری از خود ارائه دهد.

مطالب مرتبط