دفاع مصر از حمله به دفاتر چند سازمان غیر دولتی

حق نشر عکس AP
Image caption مصر از حمله به دفاتر هفده ان جی او دفاع کرده است. دفتر مرکزی تعدادی از این موسسه ها در آمریکا قرار دارد.

دولت مصر از حمله اخیر نیروهای امنیتی به دفاتر چند گروه هوادار دمکراسی و حقوق بشر دفاع کرده است.

فیض ابو ناگا، وزیر همکاری‌های بین‌المللی مصر گفت که این حملات بخشی از تحقیقات در مورد سازمان‌هایی بوده است که بودجه سیاسی دریافت می‌کردند ولی مجوز نداشتند.

نیروهای امنیتی مصر روز پنجشنبه (۲۹ دسامبر) با ابراز نگرانی از تامین مخارج سازمان های غیردولتی (ان جی او)از سوی منابع خارجی، به دفاتر هفده موسسه حمله کردند. دفتر مرکزی تعدادی از این موسسه ها در آمریکا قرار دارد.

سازمان ملل متحد، آمریکا و آلمان شدیدا از این حملات انتقاد کرده‌اند. پس از این اقدام نیروهای امنیتی مصر، ایالات متحده اعلام کرد این حرکت را اقدامی در جهت حمله به ارزش های دموکراتیک قلمداد می کند و ممکن است در پرداخت کمک نظامی یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلاری سالانه به مصر تجدید نظر کند.

مخالفان دولت مصر می‌گویند که مقامات این کشور برای تحقیق درمورد گروه‌های حقوق بشرخیلی سریع عمل می‌کنند اما تا کنون کسانی را که مسئول کشتار تظاهرکنندگان در دوران قیام مردمی علیه حسنی مبارک بودند، تحت محاکمه قرارنداده‌اند

آمریکا: مصر اطمینان داده است

پس از حمله نیروهای امنیت مصر به چند دفتر سازمان‌های غیر دولتی، وزارت امور خارجه ایالات متحده روز شنبه (۳۱ دسامبر) اعلام کرد که مصر اطمینان داده است که حمله نیروهای امنیتی به دفاتر سازمان های غیردولتی را متوقف کرده است.

بر اساس گزارش ها پس از حمله به این دفاتر، لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا در تماس تلفنی با رئیس شورای نظامی مصر نگرانی ایالات متحده را به اطلاع او رساند. همچنین گزارش شد که آن پترسون، سفیر آمریکا نیز با مقام‌های عالی رتبه مصری در این باره صحبت کرده است.

شورای نظامی حاکم در مصر بارها گفته است که دخالت خارجی در امور داخلی این کشور را تحمل نخواهد کرد.

به گفته تحلیل‌گران علت حمله به دفاتر سازمان های غیردولتی، ساکت کردن اعتراض ها به نقض حقوق بشر به وسیله نظامیان حاکم است.

شورای عالی نیروهای مسلح مصر در ماه فوریه پس از کناره گیری حسنی مبارک از قدرت، زمام امور را در این کشور در دست گرفت.

مطالب مرتبط