نمایندگان اسرائیل و فلسطینیان در اردن ملاقات می کنند

حق نشر عکس AFP
Image caption مقامات فلسطینی خاتمه شهرک سازی در اراضی کرانه باختری را پیش شرط مذاکرات صلح عنوان کرده اند

مذاکره کنندگان فلسطینی و اسرائیلی موافقت کرده اند تا برای اولین بار در بیش از یک سال گذشته با هم دیدار و گفتگو کنند.

قرار است اسحاق مولچو و صائب عریقات، مذاکره کنندگان اسرائیلی و فلسطینی، روز سه شنبه، ۱۳ دی (۳ ژانویه ) با حضور میانجیگران بین المللی در اردن دیدار کنند.

این در حالی است که مقامات هر دو طرف، احتمال از سرگیری مذاکرات صلح را در آینده ای نزدیک نامحتمل دانسته اند.

در پی مخالف اسرائیل با توقف شهرک سازی در کرانه باختری روز اردن، مذاکرات صلح اسرائیل و فلسطینیان در اواخر سال ۲۰۱۰ میلادی متوقف شد.

مقامات اردن گفته اند به عنوان بخشی از تلاش برای از سرگیری مذاکرات صلح بین اسرائیل و فلسطینیان، آماده اند تا میزبانی این مذاکرات را برعهده داشته باشند.

محمد کاید،سخنگوی وزارت خارجه اردن به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت:" نشست آتی بخشی از تلاش های جدی و مستمربرای دستیابی به نقطه نظرهای مشترک در جهت از سرگیری مذاکرات مستقیم خواهد بود."

سخنگوی وزارت خارجه اردن افزود که نشست نمایندگان اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطینی با حضور نمایندگان گروه چهار جانبه صلح در امان، پایتخت اردن برگزار خواهد شد.

گروه چهارجانبه از نمایندگانی از آمریکا، سازمان ملل متحد، روسیه و اتحادیه اروپا تشکیل یافته و هدف آن، پیشبرد مذاکرات اسرائیل و فلسطینیان است.

در همین حال، هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا در بیانیه ای گفته است:" ضروری است که دو طرف از این فرصت نهایت استفاده را بکنند."

حق نشر عکس Getty
Image caption گروه چهارجانبه صلح اخیرا ابتکار عمل برای مذاکره بین اسرائیل و فلسطینیان را به دست گرفته است

خانم کلینتون در این بیانیه برقراری صلحی پایدار را در شرایط فعلی بیش از هر زمان دیگری ضروری دانسته است.

واصل ابویوسف، یکی از مقامات ارشد جنبش آزادیبخش فلسطین، گفته است نشست اردن به دو طرف " این فرصت را می دهد تا مواضع خود را در مورد شرایط امنیتی و مرزها" همانطوری که گروه چهارجانبه خواستار آن است، مطرح کنند.

آقای ابویوسف در عین حال به خبرگزاری رویترز گفته است:" این به معنای ازسرگیری مذاکرات صلح نیست."

اسرائیل هم با صدور بیانیه ای اعلام کرده که اسحاق مولچو "در نشست گروه چهارجانبه شرکت می کند" اما در این بیانیه به ملاقات با فلسطینیان اشاره ای نشده است.

در ماههای اخیر گروه چهار جانبه صلح ابتکار عمل را برای انجام مذاکرات بین اسرائیل و فلسطینیان به دست گرفته است.

مطالب مرتبط