ناآرامی در چین به دنبال تخریب مسجدی در نینگ‌شیا

Image caption درگیری بین مسلمانان ایغور و چینی‌های هان در سال ۲۰۰۹ منجر به کشته شدن حدود ۲۰۰ نفر شد

گزارش‌ها از چین حاکی از آن است که صدها نفر از روستاییان مسلمان در اعتراض به تخریب یک مسجد، در نینگ‌شیا توسط پلیس ضد شورش، دست به تظاهرات زده و با ماموران پلیس درگیر شده‌اند.

گروه ناظران حقوق بشر، که مقر آن در هنگ‌کنگ است، می‌گوید که ماجرا پس از آن آغاز شد که پلیس روز جمعه (۳۰ دسامبر) اعلام کرد که ساختمان این مسجد غیرقانونی است.

این ناظران می‌گویند که در جریان درگیری‌ها ۵۰ نفر زخمی شده و بیش از ۱۰۰ نفر هم دستگیر شدند.

مقام‌های چین تخریب مسجد را تائید کرده‌اند. به گفته آنها در جریان درگیری‌ها عده‌ای مجروح شده و تعدادی هم بازداشت شده اند.

گزارش های مربوط به این واقعه امروز (دوشنبه ۲ ژانویه) به دست رسانه رسیده است.

جزئیات ماجرا هنوز مشخص نیست و گزارش‌های مربوط به شدت ناآرامی‌ها نیز متفاوت است.

گفته می شود که واقعه در روستای تائوشان در استان تونگ‌شین در منطقه خودمختار نینگ‌شیا روی داده است. نینگ‌شیا منطقه‌ای نیمه بیابانی در شمال چین است.

یکی از مقام‌های رسمی نینگ‌شیا به بی‌بی‌سی گفت که ساختمان این مسجد غیرقانونی بوده است و به همین دلیل هم تخریب شده است.

آنطور که مرکز اطلاعات برای حقوق بشر و دمکراسی در هنگ کنگ می‌گوید، در حدود ۱۰۰۰ مامور پلیس که برای ویران کردن مسجدی که اخیرا نوسازی شده بود به روستای تائوشان رفته بودند، در آن جا با ساکنان روستا درگیر شدند.

اما یکی از ماموران پلیس که خود را تنها با نام "ما" معرفی کرده به خبرگزاری فرانسه گفته است: "دو مامور پلیس و دو روستایی مجروح شدند و چندین نفر هم توسط پلیس بازداشت شدند، اما من نمی دانم تعدادشان چند نفر بود."

اقلیت قومی خووی - یکی از اقلیت‌های مسلمانی است که در این منطقه از چین ساکن است.

در سال ۲۰۰۹ کشته شدن حدود ۲۰۰ نفر در درگیری‌هایی که بین مسلمانان ایغور و چینی‌های هان در استان سین‌کیانگ روی داد، منجر به بروز ناآرامی‌هایی در این استان شد.

مطالب مرتبط