گروه حقوق بشری: کشتار غیرنظامیان در عراق کاهش نیافته است

حق نشر عکس Reuters
Image caption تعداد کشته شدگان در عراق در سال ۲۰۱۱ بیش از ۴ هزار نفر بود

یک گروه مدافع حقوق بشر که کارش نظارت بر آمار مربوط به تلفات غیرنظامیان در عراق است می‌گوید که بیش از دو سال است که کاهش قابل ملاحظه ای در تعداد کشته شدگان در عراق مشاهده نشده است.

این گروه، که نام آن Iraq Body Count است، در گزارش سالانه خود می گوید که آمارهای اخیر نشان می‌دهد که درگیری‌ها در سطحی پایین و بطور مداوم در عراق ادامه دارد و تا سال‌های سال منجر به کشته شدن غیرنظامیان می شود.

آماری که این گروه در مورد تعداد کشته شدگان ارائه داده است، از آنچه که مقام های عراقی منتشر می‌کنند، بالاتر است.

مقام های عراقی همراه با ارائه آمار می‌گویند که میزان خشونت‌ها در عراق به تدریج پائین آمده است.

اما این گروه مدافع حقوق بشر می‌گوید که از زمان حمله نیروهای به رهبری آمریکا به عراق، یعنی از ۹ سال پیش تا کنون، در مجموع ۱۶۲ هزار نفر، که اکثر آنها غیرنظامی بوده‌اند در عراق کشته شده‌اند.

تعداد کشته شدگان در عراق در سال ۲۰۱۱، طبق آماری که این گروه ارائه داده است، ۴ هزار و ۵۹ نفر بوده است که اندکی از آمار مربوط به سال ۲۰۱۰ بالاتر است.

روز ۱۸ دسامبر ۲۰۱۱، آخرین سربازان آمریکایی خاک عراق را ترک کردند و کار حفظ امنیت را به طور کامل به نیروهای امنیتی و ارتش این کشور سپردند.

دولت عراق در حال حاضر دولتی ائتلافی است که از نظر سیاسی موقعیتی شکننده دارد.

اختلاف میان احزاب تشکیل دهنده دولت وحدت ملی، با بالا گرفتن تنش‌های مذهبی و گروهی در میان حامیان این احزاب، به تازگی شدیدا افزایش یافته است.

چند ساعت پس از خروج نیروهای آمریکا از عراق، نوری مالکی، نخست وزیر شیعه عراق، حکم بازداشت طارق هاشمی، معاون سنی رئیس جمهور را به اتهام دست داشتن در فعالیت‌های تروریستی صادر کرد.

طارق هاشمی، که در حال حاضر در منطقه کردستان عراق به سر می برد، اتهام‌های وارد شده را تکذیب کرده است.

عراق همچنان صحنه حملات تلافی‌جویانه و مرگبار پیکارجویان شیعه و گروه‌های سنی مرتبط با القاعده در عراق است.

مطالب مرتبط