کره جنوبی: فرصت‌ ایجاد تغییر در شبه جزیره کره به وجود آمده است

حق نشر عکس Reuters
Image caption رئیس جمهوری کره جنوبی گفته است که پنجره امیدی در روابط بین دو کره به وجود آمده است

رئیس جمهوری کره جنوبی در سخنرانی خود به مناسبت آغاز سال نوی میلادی گفته است که شبه جزیره کره در موقعیتی سرنوشت ساز قرار گرفته و فرصت هایی برای ایجاد تغییر در این شبه جزیره به وجود آمده است.

لی میونگ باک شرایط کنونی را "نقطه عطفی" برای دو کره توصیف کرد اما در عین حال افزود اگر کره شمالی همسایه جنوبی خود را تحریک کند، کشور وی نیز "به شدت واکنش نشان خواهد داد".

با وجود آنکه جنگ کره با برقراری آتش بس در سال ۱۹۵۳ خاتمه یافت، این دو کشور هنوز پیمان صلح امضا نکرده‌اند و در نتیجه همچنان در حالت جنگ به سر می برند.

روز یکشنبه در کره شمالی از مردم خواسته شد که از کیم جونگ اون، رهبر جدید این کشور، تا پای مرگ دفاع کنند.

کیم جونگ اون روز ۱۷ دسامبر جانشین پدرش، کیم جونگ ایل، شد که در سن ۶۹ سالگی درگذشت.

روز جمعه (۳۰ دسامبر ۲۰۱۱) کمیسیون دفاع ملی، نهاد قدرتمند کره شمالی، به جهان خارج هشدار داد که از رهبری جدید انتظار هیچگونه تغییری نداشته باشند.

روابط پر تنش‌

لی میونگ باک در سخنرانی که از تلویزیون دولتی کره شمالی پخش شد، گفت که برقراری صلح برای او در اولویت قرار دارد و پنجره ای از امید در بهبود روابط بین دو کره به وجود آمده است.

آقای لی شرایط کنونی را نقطه عطفی در شبه جزیره کره توصیف کرد، اما اضافه کرد که: "در میان تغییرات و تردیدهایی که وجود دارد، فرصت های جدیدی هم باید به وجود بیاید."

به گفته رئیس جمهوری کره جنوبی، این کشور "تا جائیکه که احتمال اقدامات تحریک‌آمیز از طرف کره شمالی وجود دارد، شدیدا نسبت به حفظ امنیت ملی متعهد خواهد بود."

کره شمالی کشوری فقیر و منزوی است که با مشکل کمبود مداوم مواد غذایی روبرو است؛ اما کمک‌های بین‌المللی به این کشور، در اختیار ارتش آن قرار می‌گیرد که از سال ۲۰۰۶ میلادی تا کنون دو آزمایش اتمی انجام داده است.

روابط بین دو کره در ۲ سال گذشته بسیار پرتنش بوده است.

مطالب مرتبط