قتل "بابا نوئل" در شب سال نو در تاجیکستان

بابا نوئل حق نشر عکس BBC World Service
Image caption حمله به "بابا نوئل" یا به اصطلاح تاجیکان، "بابای برفی"، در تاجیکستان بی سابقه است

گروهی از جوانان در شهر دوشنبه در شب سال نو میلادی به فردی که لباس بابا نوئل در بر داشت، حلمه کرده و او را به قتل رسانده اند.

پرویز دولت‌بیکف، ۲۴ ساله، ساکن محله "پروفسویوز" شهر دوشنبه، در لباس بابا نوئل یا به اصطلاح تاجیکان، "بابای برفی"، برای شادباش پیوندانش می خواست وارد یکی از آپارتمان‌های این محله شود که در نزدیکی در ورودی ساختمان هدف حمله گروهی از جوانان قرار گرفت.

به گفته شاهدان عینی، افراد مهاجم که تقریبا ۳۰ نفر بودند، شب ۳۱ دسامبر، زمانی که سال نو در سراسر تاجیکستان جشن گرفته می شود، با نداهای "تو کافری!" به آقای دولت‌بیکف چند ضربه کارد (چاقو) وارد کردند.

در نتیجه، پرویز دولت‌بیکف جراحت‌های سنگین برداشته و به بیمارستان منتقل شده است. ولی پزشکان نتوانسته‌اند او را نجات دهند و شب اول سال نو آقای دولت‌بیک‌اف فوت کرده است.

پزشکان می‌گویند که در پی این حادثه، آقای دولت‌بیکف ۷۰ درصد خون خود را از دست داده بود و انتقال خون فردی دیگر نیز او را نجات نداده است.

گفته می‌شود که در پی این حمله، بیشتر اعضای بدن آقای دولت‌بیکف، از جمله کلیه‌ها، معده و کبدش، جراحت‌های سنگینی برداشته‌اند.

به گفته شاهدان عینی، افراد حلمه‌گر سه نفر از همراهان آقای دولت‌بیکف را نیز مورد لت و کوب قرار داده‌اند، اما این سه نفر جراحت‌هایی برداشته ولی زنده مانده‌اند.

همچنین، گفته می‌شود که این افراد بعد از حمله به این چهار نفر همچنان در محلات مختلف شهر دست به اوباشی زده‌اند.اگرچه گزارش‌های رسمی در این خصوص منتشر نشده است.

منابع وزارت امور داخلی تاجیکستان به بی بی سی گفتند که در پی این حادثه دستکم سه نفر بازداشت شده اند که یکی از آنها دانشجوی دانشگاه ملی تاجیکستان بوده است.

قدرت الله غلامف، رئیس ستاد پلیس شهر دوشنبه، به بی بی سی گفت: "سه نفر به اتهام قتل بازداشت و به بازداشتگاه منتقل شدند. تحقیق این پرونده را دادستانی شهر دوشنبه به عهده گرفته است."

وی به خاطر "وارد نکردن اخلال در تحقیق پرونده" از شرح جزئیات این حادثه خودداری کرد.

به این ترتیب، هنوز معلوم نشده است که افراد مهاجم به "بابا نوئل" افراط گرایان مذهبی بوده اند یا گروهی اوباش.

ولی عده ای از مأموران پلیس که در شب حمله به پرویز دولت بیکف برای تحقیق این حادثه در بیمارستان "قریه بالا" حاضر شده بودند، گفته اند که سه فرد مطنون در این حادثه در گذشته نیز در جرایمی دشت داشته اند.

شاهدان عینی می‌گویند که شب یکم ژانویه به این بیمارستان چند تن از ساکنان دیگر نیز با جراحت‌های سنگین منتقل شده‌اند.

در تاجیکستان حمله به افرادی که در شب سال نو لباس "بابا نوئل" بر تن می کنند، بی سابقه است.

این حادثه در حالی اتفاق افتاده که اخیرا بحثها پیرامون تجلیل از سال نو مسیحی در این کشور غالبا مسلمانی شدت گرفته است.

عده ای روحانیان و گروههای افراط گرا در این اواخر تبلیغ کرده اند که از جشن گیری سال نو مسیحی که "جشن کافران است" پرهیز کنند.

در دو هفته اخیر، در برخی از رسانه ها و مطبوعات محلی بحثهایی میان طرفداران و مخالفان تجلیل از سال نو میلادی صورت گرفته است.

سیدمکرم عبدالقادرزاده، رئیس شورای علمای دین مرکز اسلامی تاجیکستان، که بالا ترین مقام رسمی مذهبی در این کشور محسوب می شود، اخیرا در مصاحبه ای با بی‌بی‌سی اظهار داشت که تجلیل از سال نو میلادی "با فرهنگ ما بیگانه" است.

وی گفت: "نظر شورای علمای اسلامی چنین است: این عرف و عادت بیگانه و بیرون از دین ما است. خود من از مردم دعوت می‌کنم که از خرج زیاد به هنگام استقبال از سال نو میلادی خودداری کرده، به افراد فقیر یا یتیم کمک کنند."

شورای علمای اسلامی تاجیکستان در اوایل ماه دسامبر برگزاری مراسم "آشورا" توسط خانواده برادران توره جان زاده، روحانیان بانفوذ در این کشور را نیز در بیانه ای محکوم کرده و آنها را به گرایش به تشیع متهم کرده بود.

تجلیل از فرا رسی سال نو میلادی از زمان شوروی برای مردم تاجیکستان به میراث مانده است.

روز برگزاری این جشن در تاجیکستان رسما تعطیل است و رئیس‌جمهور این کشور همه‌ساله در شب ۳۱ دسامبر در تلویزیون سخنرانی و مردم کشورش را با فرا رسی سال نو میلادی تبریک می کند.