فرانسه خواستار اعمال تحریم های شدیدتر علیه ایران شد

تاسیسات غنی سازی نطنز حق نشر عکس Natanz
Image caption شورای امنیت خواستار توقف بخشی از فعالیتهای هسته ای ایران از جمله در زمینه غنی سازی اورانیون شده است

آلن ژوپه ، وزیر خارجه فرانسه گفته است که دولت او مطمئن است ایران در صدد دستیابی به سلاح های هسته ای است و به همین دلیل باید "تحریم های شدیدتری" علیه این کشور وضع شود.

آقای ژوپه با استناد به این نظر، ازاتحادیه اروپا خواسته تا مانند امریکا هرگونه معامله ای با بانک مرکزی ایران را تحریم کند و همچنین تحریم هایی را علیه واردات نفت از ایران به اجرا اعمال کنند.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، روز شنبه، ۳۱ دسامبر (۱۰ دی)، قانون جدید بودجه دفاعی آمریکا را امضا کرد که بخشی از آن به تشدید تحریم‌ تجاری و مالی ایران ارتباط دارد.

براساس این قانون، دادوستد با تمام موسسات مالی طرف قرارداد بانک مرکزی ایران را ممنوع است.

اعمال این محدودیت‌های جدید از سوی دولت آمریکا می‌تواند بر انتقال درآمدهای حاصله از نفت صادراتی به ایران تاثیر بگذارد و انتقال پول حاصل از فروش نفت به داخل این کشور را با دشواری‌هایی روبه‌رو کند.

جمهوری اسلامی تحریم های اعمال شده را تهدیدی برای ایران نمی داند و روز گذشته ( ۱۳ دی ماه) مقامات ایرانی ارتباط کاهش سریع ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی با تحرم جدید آمریکا را رد کردند.

افزایش سریع نرخ برابری ارزهای خارجی در بازار ایران با امضای قانون تشدید تحریم این کشور همزمان شده و برخی از ناظران، سقوط ارزش پول ملی ایران را نتیجه نگرانی در مورد نتایج اجرای این قانون دانسته اند.

در نوامبرسال گذشته ، آمریکا، کانادا و بریتانیا پس از انتشار گزارش شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی تحریم های جدیدی را علیه ایران به اجرا گذاشتند.

حق نشر عکس IAEA
Image caption در نوامبر سال گذشته در پی انتشار آخرین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ایران، دور تازه ای از تحریم ها علیه ایران اعمال شد

آژانس بین المللی انرژی اتمی در این گزارش اعلام کرده بود که ایران " آزمایش هایی را درارتباط با توسعه یک سلاح هسته ای انجام داده است."

با اینهمه، به دلیل مخالفت چین و روسیه، کشورهای غربی نتوانسته اند در واکنش به این گزارش، تحریم های بین المللی گسترده تری را به تصویب شورای امنیت سازمان ملل برسانند.

در مقال، این کشورها به تشدید تحریم های یکجانیه علیه جمهوری اسلامی مبادرت کرده اند.

وزیر خارجه فرانسه در گفتگو با یک شبکه تلویزیونی فرانسه با اشاره به آخرین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته است:" شک ندارم که ایران به دنبال دستیابی به تسلیحات هسته ای است و آخرین گزارش آژانس کاملا دراین باره صراحت دارد."

آقای ژوپه تاکید کرده که فرانسه خواستار اعمال تحریم های بیشترعلیه ایران است.

وزیر خارجه فرانسه در این گفتگوی تلویزیونی افزود:" نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه، پیش از این تحریم معاملات با بانک مرکزی ایران و همچنین تحریم صادرات نفت این کشور را پیشنهاد کرده بود."

آقای ژوپه از کشورهای اتحادیه اروپا خواست تا ۳۰ ژانویه، اقدامی مشابه آمریکا در تحریم بانک مرکزی ایران اعمال کنند.

تاکنون شش قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران تصویب شده که حاوی چهار مجموعه مجازات بوده است.

براساس این قطعنامه ها، تا کنون مجموعا ۷۵ سازمان، شرکت یا موسسه و ۴۱ فرد مرتبط با برنامه اتمی و موشکی ایران مشمول تحریمهای بین المللی قرار گرفته اند.

مطالب مرتبط