رای گیری در آیووا برای تعیین رقیب باراک اوباما

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

در نخستین رای گیری مقدماتی برای تعیین نامزد حزب جمهوریخواه آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری امسال این کشور، هواداران این حزب در ایالت آیووا، به میت رامنی، فرماندار سابق ایالت ماساچوست رأی دادند.

آقای رامنی با اختلاف تنها هشت رای توانست از ریک سانتوروم، سناتور سابق و نزدیک ترین رقیب خود، پیشی بگیرد.

رأی دهندگان در ایالت آیوا از ساعت هفت عصر دیروز به وقت محلی در مجامع مختلف (caucus) که در اماکنی نظیر منازل، مدارس، کتابخانه و سالن های عمومی برگزار می شود، دور هم جمع شدند و به کاندیدای مورد نظر خود رای دادند.

این رای گیری ها طی دو ساعت در بیش از ۱۷۰۰ مکان مختلف واقع در ۹۹ حوزه انتخاباتی ایالتی برگزار شد.

ریک سانتوروم سه شنبه در حوالی دی‌موین، مرکز آیووا به شدت از باراک اوباما و سیاست هایش انتقاد کرد و طی نطقی برای شماری از محافظه کاران دینی درباره دولت آقای اوباما گفت: "ارزش های ما بر اساس دین و انجیل است. ارزش های آنان بر اساس دین نفس است."

جان هانتسمن، کاندیدای جمهوریخواه و فرماندار پیشین ایالت یوتا، رقابت در آیووا را مهم نمی داند و به جای تلاش جدی در این ایالت، به نیوهمشایر سفر کرده است.

حق نشر عکس AP
Image caption ریک سانتوروم پیشتر عضو سنای آمریکا بود

پس از آیووا، ایالت نیوهمشایر رای گیری بعدی انتخابات درون حزبی جمهوریخواهان را در روز ۱۰ ژانویه برگزار خواهد کرد.

سناتور جان مک کین، رقیب باراک اوباما در انتخابات دوره پیش جمهوریخواهان، در آیووا رتبه چهارم را کسب کرده بود، اما سرانجام توانست با پیروزی در ایالت های دیگر، نامزدی حزبش را کسب کند.

نیوت گینگریچ که طی روزهای گذشته رتبه اش در نظرسنجی ها سقوط کرده است روز سه شنبه میت رامنی را به دروغ گویی متهم کرد.

اما میت رامنی از پاسخ مستقیم به این اظهارات خودداری کرد و طی نطقی به انتقاد از رئیس جمهوری دموکرات آمریکا پرداخت و دوره ریاست جمهوری آقای اوباما را "شکست خورده" توصیف کرد.

کاندیداهای جمهوریخواه در اواسط ماه دسامبر گذشته آخرین مناظره تلویزیونی خود را در آیووا برگزار کرده بودند.

مطالب مرتبط