کاهش برنامه های تفریحی تلویزیونی در چین

زنی در یک فروشگاه تلویزیون در چین حق نشر عکس AFP
Image caption چین دارای بالاتری شمار بینندگان تلویزیونی در جهان است و تخمین زده می شود که ۹۵ درصد جمعیت یک میلیارد و سیصد میلیون نفری این کشور تلویزیون تماشا می کنند

شینهوا، خبرگزاری رسمی چین گزارش داده است که به دنبال صدور دستورالعملی از سوی دولت این کشور، شبکه های تلویزیونی ماهواره ای چین برنامه های تفریحی خود را به میزان دو سوم کاهش داده اند.

دستورالعمل نهاد دولتی ناظر بر رادیو، فیلم و تلویزیون در چین برای محدود کردن "برنامه های تفریحی بیش از حد" در آن کشور، از اول ژانویه امسال به اجرا درآمد.

این نهاد ناظر می گوید که به دنبال صدور این ستورالعمل، تعداد برنامه های تفریحی که در ساعات پربیننده پخش می شوند، از ۱۲۶ به ۳۸ کاهش یافته است.

این خبر در حالی منتشر می شود که هو جینتائو، رییس جمهور چین در مورد نفوذ فرهنگ غربی در کشورش هشدار داده است.

به گزارش خبرگزاری شینهوا، رییس جمهور چین در مطلبی که در یکی از نشریات حزب کومونیست منتشر شده همچنین خواستار تقویت "قدرت نرم" کشورش شد.

دستور العمل دولت چین که در ماه اکتبر سال ۲۰۱۱ صادر شد، تمام ۳۴ شبکه ماهواره ای چین را موظف می کند که برنامه های تفریحی خود را به حداکثر ۲ برنامه در هفته محدود کنند و روزانه هم بین ساعت هفت و نیم تا ده شب، حداکثر ۹۰ دقیقه برنامه با محتوای تفریحی پخش کنند.

شبکه های ماهواره ای همچنین ملزم هستند که بین ساعت ۶ صبح تا نیمه شب حداقل ۲ ساعت برنامه خبری داشته باشند و بین ساعت ۶ عصر تا یازده و نیم شب هم حداقل دو برنامه خبری نیم ساعته در برنامه های خود بگنجانند.

چین دارای بالاتری شمار بینندگان تلویزیونی در جهان است و تخمین زده می شود که ۹۵ درصد جمعیت یک میلیارد و سیصد میلیون نفری این کشور تلویزیون تماشا می کنند.

نهاد دولتی ناظر بر رادیو، فیلم و تلویزیون در چین در بیانیه ای اعلام کرده است که: "شبکه های ماهواره ای پخش برنامه هایی را آغاز کرده اند که فضایل سنتی و ارزشهای سوسیالیستی را ترویج می دهند."

مطالب مرتبط