محکومیت قاتلان نوجوان سیاهپوست انگلیسی پس از دو دهه

حق نشر عکس AP
Image caption گری دابسون و دیوید نوریس در ارتباط با قتل نژاد پرستانه به حبس ابد محکوم شده اند

دو مرد سفید پوست بریتانیایی در ارتباط با قتل نژاد پرستانه یک نوجوان سیاهپوست در جنوب شرقی لندن در سال ۱۹۹۳ میلادی مجرم شناخته شده و به حبس ابد محکوم شده اند.

گری دابسون، یکی از قاتلان، باید دست کم ۱۵ سال و ۲ ماه را در زندان بگذراند، و حداقل زمانی که مجرم دیگر، دیوید نوریس، باید در زندان به سر ببرد ۱۴ سال و ۳ ماه است.

با توجه به اینکه سن دو محکوم این پرونده هنگام ارتکاب جرم زیر ۱۸ سال بوده، در هنگام صدور حکم، قوانین مربوط به مجازات نوجوانان در مورد آنها رعایت شده است.

در آوریل سال ۱۹۹۳ میلادی، گروهی از نوجوانان سفید پوست ظاهرا در برخوردی نژادپرستانه در نزدیک یک ایستگاه اتوبوس، استیون لارنس را با ضربات جاقو به قتل رساندند اما بازداشت و محاکمه چند تن از آنان، از جمله دیوید نوریس و گری دابسون، به دلیل ضعف شواهد و مدارک به محکومیت قضایی آنان منجر نشد.

اخیرا کارشناسان با استفاده از دستاوردهای جدید علمی در زمینه جرم شناسی، شواهد و مدارک باقی مانده در بایگانی پلیس، از جمله لباس متهمان را بار دیگر مورد بررسی قرار دادند و توانستند شواهدی محکمه پسند از ارتباط آنان با قتل استیون لارنس به دست آورند که به صدور حکم محکومیت دیوید نوریس و گری دابسون منجر شد.

دورین لارنس، مادر استیون لارنس، پس از اعلام حکم قاتلان پسرش گفت حداقل زمانی که این دو نفر باید در زندان باشند بسیار کم است اما او از این نکته آگاه است که "دست قاضی بسته بوده" و از او تشکر کرد.

حق نشر عکس Getty
Image caption قاضی پرونده، تنها انگیزه قتل استیون لارنس را تنفر نژادی دانسته و گفته مقتول کاملا در این ماجرا بی تقصیر بوده است

پدر مقتول نیز ضمن تشکر از پلیس، قاضی و هیات منصفه، از دو قاتل فرزندش خواست تا اطلاعاتشان در مورد سایر افراد درگیر در این قتل نژادپرستانه را در اختیار پلیس بگذارند.

سخنان قاضی پرونده

قاضی تریسی که رسیدگی به این پرونده را بر عهده داشت در سخنانی انگیزه قتل استیون لارنس را تنها تنفر نژادی دانست و گفت مقتول کاملا در این ماجرا بی تقصیر بوده است.

او با وحود آنکه اهمیت این پرونده را بسیار زیاد خواند اما گفت می‌داند که حکم صادر شده کمتر از آن بوده که بعضی انتظار داشتند و علت این موضوع را نیز "محدودیت های قانونی" در این زمینه دانست.

او خطاب به دو محکوم پرونده گفت: "من مطمئنم که شما از اینکه در آن شب یکی از اعضای گروهتان چاقو به همراه داشت آگاهی داشتید. شواهد، حمل چاقو توسط خود شما را ثابت نمی‌کند اما حاکی از آن است که فرد حامل چاقو با رضایت شما آن را به همراه داشته است."

قاضی تریسی همچنین گفته است که برخورد پیش آمده میان قاتلان و استیون لارنس اتفاقی بوده اما دابسون و نوریس آمادگی انجام چنین حمله ای را در صورت پیش آمدن شرایط داشته اند.

در هنگام اعلام حکم، صندلی های دادگاه از مردم و خبرنگاران پر بود به گونه ای که قاضی مجبور شد از تعدادی از خبرنگاران خواست ایستاده جریان دادگاه را دنبال کنند تا برای خانواده لارنس جای نشستن در دادگاه باشد.

استیون لارنس در جاماییکا دفن شده و خانواده اش مرتب به محل دفن او در این کشور سر می‌زنند.

مطالب مرتبط