تغییرات گسترده در کابینه دولت تاجیکستان

رحمان حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای رحمان همه ساله در آغاز سال نو تغییراتی در کابینه خود انجام می دهد

امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، با صدور فرمانهایی تغییرات گسترده‌ کادری در کابینه خود انجام داده است.

وی از جمله مطلوب خان دولتف، دایی خود را که رئیس دفتر ریاست جمهوری بود، از مقامش برکنار کرده و به معاونت نخست‌وزیر تاجیکستان منصوب کرده است.

آقای دولتف به کرسی معاونت نخست‌وزیر بعد از فوت اسدالله غلامف در پاییز سال گذشته دست می‌یابد. از آن زمان تا کنون این سمت خالی بود.

هم آقای غلامف و هم آقای دولتف از جمله نمایندگان منطقه کولاب، زادگاه رئیس جمهوری، به شمار می روند که از زمان آغاز جنگ داخلی تاجیکستان قدرت را در دست گرفته و پستهای کلیدی را در اختیار دارند.

به سمت رئیس دفتر ریاست جمهوری تاجیکستان که در سلسله مراتب پستهای دولتی پنجمین به شمار می رود و از سمتهای کلیدی محسوب می‌شود، بختیار خدایارف، وزیر سابق عدلیه (دادگستری)، منصوب شده است.

رستم ‌منگلی‌یف که قبلاً معاون رئیس دفتر ریاست جمهوری بود، اکنون به سمت وزیر عدلیه تاجیکستان منصوب شده است. وی در گذشته مدتی معاونت وزارت عدلیه را نیز به عهده داشت.

شب گذشته رسانه‌ها از برکناری عبدالرحیم قهارف از سمت وزیر امور داخله (کشور) تاجیکستان خبر دادند. گفته می‌شود که به این سمت رمضان رحیمف که در گذشته معاوین اول وزیر کشور بود، تعیین شده است.

عبدالرحیم قهارف اکنون به سمت دبیر شورای امنیت تاجیکستان تعیین شده است. این سمت از زمان انتخاب امیرقل عظیمف به عضویت پارلمان تاجیکستان در تابستان گذشته خالی مانده بود.

برکناری آقای قهارف در حالی است که شب ۳۱ دسامبر فردی که بر تن لباس "بابا نوئل" داشت، در نزدیکی یکی از ادارات پلیس در شهر دوشنبه هدف حمله گروهی جوانان متعصب یا اوباش قرار گرفت و کشته شد.

در زمان وزارت وی جنجالهایی در مورد فعالیت پلیس، از جمله در باره موراد شکنجه و قتل بازداشتیان در اداره های پلیس تاجیکستان، در افکار عمومی برپا شده بود.

از سوی دیگر، برخی از تحلیل گران معتقدند که انتخاب آقای قهارف به سمت دبیر شورای امنیت بیانگر تقسیم قدرت بر اصل منطقه گرایی است، چون قبل از او نیز این پست را نماینده ولایت سغد در شمال تاجیکستان به عهده داشت.

آقای رحمان همچنین هیب‌الله لتیفف، رئیس کمیته امور اضطراری تاجیکستان را از مقامش برکنار و او را به معاونت دبیر سازمان پیمان امنیت دسته‌جمعی نامزد کرده است.

با فرمان دیگری رئیس جمهوری تاجیکستان امان‌جان ایشانقلف، معاون رئیس کمیته سرمایه‌گذاری و اموال دولتی تاجیکستان را برکنار و او را به ریاست یکی از بخشهای دفتر اتحادیه کشورهای همسود نامزد کرده است.

رؤسای نواحی اشت، اسفره، سپیتمِن و شهر چکلاوف ولایت سغد، در شمال تاجیکستان، نیز از سمتهایشان برکنار و افراد دیگری به این پستها منسوب شده‌اند.

امامعلی رحمان با صدور مصوبه ای نور‌الله شولاشف، رئیس شرکت "نیروگاه راغون" و محمدعلی گلف، رئیس کارخانه شیمی یا "خیم زاود" را از سمتهایشان برکنار کرده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption پسر رئیس جمهوری تاجیکستان دوستدار و بازیکن فوتبال است

به گفته منابع دفتر ریاست جمهوری تاجیکستان، تغییرات کادری در کابینه دولت این کشور تا چند روز دیگر ادامه‌ خواهد داشت.

این در حالی است که در اواخر سال گذشته برخی از رسانه‌ها با اشاره‌ به وضع بد اقتصادی و اجتماعی در تاجیکستان این موضوع را مطرح کرده بودند که باید کابینه دولت به طور کامل عوض شود.

حتی برخی از کارشناسان خواستار آن شدند که خود امامعلی رحمان نیز باید از سمت رئیس حکومت تاجیکستان دست کشد، زیرا در ۱۰ سال اخیر ثابت شده است که "تمرکز قدرت در دست یک نفر" برای پیشرفت کشور مؤثر نیست.

آقای رحمان از اختیارات گسترده ای برخوردار است و در کنار ریاست جمهوری، ریاست حکومت (دولت و کابینه) را نیز که در اوایل دوران استقلال تاجیکستان جزء اختیارات نخست وزیر محسوب می شد، بر عهده دارد.

تغییرات کادری در آغاز سال نو در تاجیکستان همه ساله اتفاق می افتد و به نظر کارشناسان چندان موثر نیست. برخی ها با اشاره به این تغییرات می‌گویند "از عوض شدن جای کادرها، حاصل آن عوض نمی شود."

تغییرات کادری در کابینه دولت تاجیکستان در حالی است که در جلسه فدراسیون فوتبال تاحیکستان که روز پنج شنبه دایر شد، رستم امامعلی، پسر رئیس جمهور، به ریاست این فدراسیون انتخاب شده است.

پسر آقای رحمان همزمان چند سمت دیگر دولتی و حزبی را به عهده دارد و در کنار اشتغال به سیاست در دسته فوتبال "استقلال" نیز بازی می کند. خود او از موسسان این دسته فوتبال است.