در انفجارهای مرگبار عراق دست‌کم ۷۲ نفر کشته شدند

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

بر اساس اعلام وزارت کشور عراق، به دنبال وقوع چند انفجار در جنوب عراق و مناطق شیعه‌نشین بغداد، پایتخت، دست‌کم ۷۲ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

مقامات محلی گفته‌اند که دست‌کم ۴۵ زائر شیعه که عازم کربلا بودند، در یک حمله انتحاری در نزدیکی شهر ناصریه کشته و بیش از ۶۸ نفر زخمی شده‌اند.

ناصریه در ۳۰۰ کیلومتری جنوب شرق بغداد قرار دارد.

در عین حال، مقامات وزارت کشور عراق به بی‌بی‌سی گفته‌اند که انفجارهایی در شهرک صدر و محدوده کاظمین (الکاظمیة) در بغداد رخ داده است و بر اثر آنها ۲۷ نفر کشته و دست‌کم ۶۶ نفر زخمی شده‌اند.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که یکی از بمب‌هایی که در بغداد منفجر شده است، در یک موتورسیکلت جاسازی شده بود و دست‌کم در سه مورد از حمله‌های بغداد هم از بمب‌های کنار جاده‌ای استفاده شده است.

این حمله‌ها در شرایطی رخ می‌دهد که به دنبال خروج آخرین نیروهای نظامی آمریکا از عراق در ماه دسامبر گذشته، بحران و اختلافات فرقه‌ای در این کشور رو به افزایش گذاشته است.

خبرنگار بی‌بی‌سی در بغداد می‌گوید که عراق در آستانه ورود به یک بحران سیاسی پیچیده است که شرایطی متشنج و ناآرام در این کشور به وجود آمده است.

حمله‌های روز پنجشنبه، ۵ ژانویه، در ساعات پررفت‌وآمد بغداد رخ داده است و وزارت کشور عراق اعلام کرده است که افراد غیرنظامی، هدف این حمله‌ها بوده‌اند.

یکی از مقامات رسمی عراق که نامش اعلام نشده است، به خبرگزاری فرانسه گفت که به دنبال انفجار پیاپی دو خودروی بمب‌گذاری شده در کاظمین، بین ۱۲ تا ۱۵ نفر کشته شده‌اند.

این انفجارها حدود ساعت ۹ صبح به وقت محلی رخ داده است.

آسوشیتدپرس هم گزارش داده است که در این انفجارها ۱۵ نفر کشته شده‌اند.

آسوشیتدپرس همچنین به نقل از مقامات رسمی عراق گزارش داده است که بر اثر انفجار دو بمب در شهرک صدر ۱۲ نفر کشته شده‌اند.

در این گزارش آمده است که انفجار اول در نزدیکی محل تجمع روزانه کارگران جویای کار انجام شده است.

یک افسر پلیس که در صحنه انفجار حضور داشت، درباره این حادثه به خبرگزاری رویترز گفت: "گروهی از کارگران روزمزد جمع شده و منتظر کار بودند که یک نفر، موتورسیکلت کوچکی را آورد و در نزدیکی آنها پارک کرد. چند دقیقه بعد این موتور منفجر شد."

در گزارش آسوشیتدپرس آمده است که نیم ساعت بعد از انفجار این موتورسیکلت، یک بمب کنارجاده‌ای در نزدیکی یک قهوه‌خانه منفجر شد که مرگ یک نفر را به دنبال داشت.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که در حمله‌های شهرک صدر ۹ نفر کشته شده و ۳۵ نفر زخمی شده‌اند. در عین حال، رویترز تعداد کشته‌شدگان این حمله‌ها را ۱۰ نفر اعلام کرده است.

"هیچ زائر ایرانی کشته نشده است"

به دنبال انتشار خبر انفجارهای متعدد در مناطق شیعه‌نشین عراق، مهدی شهسواری، مدیرکل بین‌الملل و راهبری امور زیارتی سازمان حج و زیارت ایران، به خبرگزاری فارس گفت که در انفجار کاظمین، به هیچ یک از زائران ایرانی آسیبی وارد نشده است.

او گفت که یک بمب، ساعت ۹ صبح روز پنجشنبه، ۱۵ دی، در حوال هتل قصر در کاظمین منفجر شده است، ولی تمام زائران ایرانی تا ساعت ۶:۳۰ صبح از کاظمین خارج شده بودند و الان در سلامت هستند.

حسین امیرعبداللهیان، معاون وزیر امور خارجه ایران در امور کشورهای عربی و آفریقایی هم این حمله‌ها را اقداماتی تروریستی خوانده و گفته است که این اقدامات، نشانگر اهداف خائنانه علیه مردم عراق و تلاش "فتنه‌گران" برای ایجاد درگیری فرقه‌ای در این کشور مهم منطقه است.

عراق در آستانه بحران سیاسی

از ماه گذشته که حکم بازداشت طارق الهاشمی، معاون رئیس جمهور عراق، به اتهام دست داشتن در توطئه برای اقدامات تروریستی در این کشور صادر شد، حکومت عراق با بحران روبه‌رو شده است.

آقای هاشمی که سنی‌مذهب است، اتهاماتی را که علیه‌اش مطرح شده‌اند، رد می‌کند.

اعضای گروه العراقیه که مهم‌ترین جناح سنی‌مذهب در پارلمان عراق به شمار می‌رود، در اقدامی اعتراضی، در نشست‌های پارلمان شرکت نمی‌کنند. این گروه، نوری مالکی، نخست وزیر عراق را که شیعه‌مذهب است، متهم می‌کند که به دنبال در انحصار گرفتن قدرت در این کشور است.

طارق الهاشمی الان در منطقه کردنشین عراق در اربیل حضور دارد و تحت حمایت دولت منطقه‌ای است، اما گفته می شود که آقای مالکی خواسته است که مقامات محلی او را تحویل دهند.

با این حال، مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق در گفتگوی اختصاصی با ژیار گل، خبرنگار بخش فارسی بی‌بی‌سی گفته است که شک دارد دادگاهی عادلانه در بغداد برای آقای هاشمی برگزار شود.

او همچنین گفت که دستوری برای استرداد آقای هاشمی دریافت نکرده است.

مطالب مرتبط