برنامه تغییرات استراتژیک در امور نظامی آمریکا اعلام شد

حق نشر عکس Getty
Image caption مقامات مسئول در حال بررسی کاهش ده تا پانزده درصدی شمار نیروهای ارتش و تفنگداران دریایی آمریکا هستند. این کاهش به معنای کنار گذاشتن دهها هزار نظامی آمریکایی است

ایالات متحده آمریکا در نتیجه بازبینی بودجه وزارت دفاع آن کشور هزاران نظامی را از کار برکنار خواهد کرد تا بتواند با کاهش شدید بودجه پنتاگون کنار بیاید.

پنتاگون ظرف ده سال آینده با کاهش ۴۵۰ میلیارد دلاری بودجه اش مواجه است.

انتظار می رود که در آغاز سال ۲۰۱۳ یک کاهش ۵۰۰ میلیارد دلاری دیگر هم شامل حال بودجه وزارت دفاع آمریکا شود، چرا که یک کمیته کنگره آمریکا نتوانسته است برای کاستن از بودجه در سایر حوزه های دولت به موفقیت دست یابد.

امروز پنجشنبه (۵ ژانویه ۲۰۱۲) باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا با حضور در ساختمان وزارت دفاع طرح دولتش برای آن وزارتخانه را اعلام کرد.

کنار گذاشته شدن استراتژی توانایی ارتش آمریکا برای درگیر شدن همزمان در دو جنگ که برای چند دهه بنیان سیاست پنتاگون را تشکیل می داد، از مواردی است که در نتیجه کاهش شدید بودجه پنتاگون اتفاق می افتد.

آقای اوباما که برای انتخاب به ریاست جمهوری دور بعد در حال مبارزه انتخاباتی است به اثرات احتمالی این کاهش ها بر نگاه رای دهندگان آمریکایی واقف است.

او در سخنان خود روی این نکته تاکید کرد که بودجه وزارت دفاع، هرچند با سرعتی کمتر از گذشته، همچنان در حال رشد است.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید طرح کاهش نیروهای نظامی کشورش را به "جراحی" تشبیه کرده است.

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که مقامات مسئول در حال بررسی کاهش ده تا پانزده درصدی شمار نیروهای ارتش و تفنگداران دریایی آمریکا هستند.

این کاهش به معنای کنار گذاشتن ده ها هزار نظامی آمریکایی است.

تغییرات استراتژیک

کاهش عظیمی که در بودجه وزارت دفاع آمریکا اتفاق می افتد به شکل اجتناب ناپذیری بر توان و استراتژی نظامی پنتاگون اثر خواهد گذاشت.

کاهش شمار نیروهای نظامی یکی از تبعات فوری این نوسان در بودجه است، اما در حالی که شمار نیروهای زمینی کم خواهد شد، آمریکا نیروی دریایی و هوایی خود در منطقه آسیا را تقویت خواهد کرد.

لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا پاییز گذشته اعلام کرد که منطقه آسیا نقطه کانونی استراتژی نظامی آینده آمریکا خواهد بود که هدفش کنترل ارتش کشورهایی مانند چین است، چرا که به گفته وی منطقه پاسیفیک برای آمریکا دارای "اولویت کلیدی" است.

جاناتان مارکوس، خبرنگار امور دفاعی بی بی سی می گوید که بر اساس تغییرات جدید، آمریکا شمار بیشتری از نیروهایش را از اروپا خارج و به آمریکا منتقل خواهد کرد.

یکی دیگر از تغییرات استراتژیک که در نتیجه کاهش بودجه پنتاگون اتفاق خواهد افتاد، کنار گذاشتن رویکردی است که با عبارت توانایی برای درگیر شدن در دو جنگ همزمان، شناخته می شود.

حق نشر عکس AFP
Image caption کاهش شمار نیروهای نظامی یکی از تبعات فوری این نوسان در بودجه است، اما در حالی که شمار نیروهای زمینی کم خواهد شد، آمریکا نیروی دریایی و هوایی خود در منطقه آسیا را تقویت خواهد کرد

دونالد رامسفلد، وزیر دفاع پیشین آمریکا در سال ۲۰۰۱ به کنگره گفت که استراتژی دو جنگ "فاقد کارآیی" است.

در جریان درگیری همزمان آمریکا در افغانستان و عراق، ارتش آمریکا با کمبود نیروی انسانی مواجه بود.

اکنون استراتژی آمریکا احتمالا به سمت موفقیت در یک جنگ استوار خواهد بود و در کنار آن ارتش آمریکا باید توانایی اجرای عملیات برای رفع کردن تهدید دوم را داشته باشد.

رویترز به نقل از یک مقام که نامش برده نشده، نوشته است: "مورد لیبی نشان داد که شما الزاما نباید همیشه نیروی نظامی در محل درگیری مستقر کنید. ما در حال تنظیم استراتژی خود هستیم تا بیشتر با واقعیات همخوان باشد".

مطالب مرتبط