'انفجار در مرکز دمشق تعداد زیادی کشته و مجروح بر جای گذاشت'

حق نشر عکس Reuters
Image caption تصویری از انفجار امروز در دمشق

تلویزیون دولتی سوریه اعلام کرده است که یک بمب گذار انتحاری بمب همراه خود را در منطقه میدان در مرکز دمشق، پایتخت، منفجر کرده و باعث کشته و مجروح شدن ده ها نفر شده است.

این تلویزیون تصاویری از پنجره های یک اتوبوس را نشان داد که بر روی آنها خون پاشیده شده و به نظر می رسد که اتوبوس، حامل نیروهای پلیس بوده است. اما گفته می شود غیرنظامیان نیز در میان قربانیان این انفجار هستند.

رسانه های غربی به نقل از تلویزیون سوریه گفته اند که حد اقل ده نفر در این بمب گذاری کشته شده اند و ۴۶ نفر دیگر مجروح شده اند.

دو هفته قبل نیز در انفجارهایی که مقام های سوریه به گروه های تروریستی نسبت دادند، ۴۴ نفر کشته شدند. این در حالی است که فعالان مخالف دولت، انفجارهای دو هفته پیش را به دولت نسبت داده اند.

منطقه میدان دمشق اخیرا صحنه اعتراض های ضد دولت بشار اسد بوده است.

در حال حاضر، ناظرانی از اتحادیه عرب در سوریه هستند تا اطمینان حاصل کنند که طرح صلح این اتحادیه اجرا می شود.

فعالان مخالف دولت سوریه می گویند که نیروهای دولتی سرکوب مخالفان را همچنان ادامه می دهند اما دولت سوریه در واکنش به بمب گذاری امروز گفته است که مخالفان، شهروندان عادی را هدف اقدامات خود قرار داده اند.

تظاهرات اعتراضی در سوریه حدود نه ماه پیش با درخواست انجام اصلاحات سیاسی و مبارزه با فساد در تشکیلات حکومتی آغاز شد اما در پی برخورد خشونت آمیز ارتش با معترضان، مطالبات اولیه به تدریج به سرنگونی حکومت به رهبری بشار اسد، رئیس جمهوری، و حتی محاکمه و مجازات او تبدیل شده است.

به گفته سازمان ملل متحد، در جریان حرکت اعتراضی در سوریه، دست کم پنجهزار نفر به دست نیروهای دولتی کشته شده اند و چند صد تن از ماموران حکومتی هم عمدتا در عملیات مسلحانه نظامیانی که ترک خدمت کرده اند از پای درآمده اند.

اگرچه کشورهای غربی اقدامات حکومت سوریه علیه معترضان در آن کشور را محکوم کرده و خواستار توقف برخورد خشونت آمیز با معترضان شده اند، اما تاکنون به دلیل مخالفت چین و روسیه، تصویب قطعنامه های موثر علیه سوریه در شورای امنیت سازمان ملل امکان پذیر نبوده است.

کشورهای غربی نیز تمایلی نشان نداده اند که بدون مجوز شورای امنیت و برخورداری از حمایت بین المللی، به اقدامات نظامی در سوریه بپردازند.

مطالب مرتبط