سوریه: با مشت آهنین به بمب گذاری دمشق پاسخ می‌دهیم

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

وزارت کشور سوریه گفته است که با "مشتی آهنین" به "حملات تروریستی اخیر علیه دولت" پاسخ داده خواهد شد.

این واکنش درحالی از سوی مقامات سوری ابراز شده که روز گذشته (جمعه ۱۶ دی ماه) یک بمب گذار انتحاری، بمبی را در مرکز دمشق، پایتخت سوریه منفجر کرد که باعث کشته شدن دست کم ۲۶ غیر نظامی و نیروی امنیتی شد.

گروههای مخالف حکومت بشار اسد، دولت را متهم کرده اند که برای بی اعتبار کردن فعالیت های مخالفان و ناظران حقوق بشر دست به چنین اقدامی زده است.

ناظران اعزامی اتحادیه عرب به سوریه هم اکنون در حال بررسی روند اوضاع در این کشور هستند .

این در حالی است که فعالان معترض می گویند که دولت همچنان به سرکوب آنان ادامه می دهد و از زمان ورود ناظران تاکنون دهها نفر در این کشور کشته شده اند.

عملیات انتحاری دیروز در منطقه میدان در مرکز دمشق که ازشلوغ ترین مناطق پایتخت بشمار می رود، صورت گرفت.

تلویزیون دولتی تصاویری از پنجره های یک اتوبوس را نشان داد که بر روی آن خون پاشیده شده و به نظر می رسد که اتوبوس حامل نیروهای پلیس بوده است.

مقامات گفته اند که اکثر قربانیان حادثه دیروز غیرنظامی بودند، اما گزارش ها از حضور تعدادی از نیروهای امنیتی در میان کشته شدگان این عملیات انتحاری حکایت دارد.

ابراهیم شعار، وزیر کشور سوریه بمب گذاری دیروز را کار یک بمب گذار انتحاری دانست و گفت که او "با هدف کشتن شمار زیادی از مردم، خود را منفجرکرد."

حق نشر عکس AFP
Image caption گفته شده اکثر قربانیان این بمب گذاری غیرنظامیان بودند

آقای شعار تاکید کرد: "با هر کس که بخواهد امنیت شهروندان را به خطر بیاندازد، با مشت آهنین برخورد خواهد شد."

در همین حال عمر عدلیبی، سخنگوی شورای ملی سوریه، مهمترین اتئلاف مخالفان این کشور گفته است که دولت اسد برای بی اعتبار کردن منتقدان حکومتش دست به این اقدام زده است.

ماهر نعیمی، یکی از سخنگویان "ارتش آزاد سوریه" نیز مدعی شده است که انفجار دیروز" اقدام تروریستی سازمان یافته و طرح ریزی شده از سوی نیروهای امنیتی بشار اسد بود."

واکنش ها

رامین مهمان پرست سخنگوی وزارت امور خارجه ایران عملیات انتحاری روز گذشته را "اقدام تروریستی" نامید و آن را محکوم کرد.

آمریکا هم با محکوم کردن این حمله گفته است اعمال خشونت، پاسخ درستی به مشکلات سوریه نیست. احمد بن حلی، معاون دبیر کل اتحادیه عرب، نیز نسبت به انفجارهای دیروز دمشق ابراز نگرانی کرده است.

آقای حلی گفته است: "به همین دلیل است که ما از دولت سوریه می خواهیم که کاملا با ناظران همکاری کند و با تمام قوا برای متوقف کردن خشونت ها تلاش کند و اجازه دهد تا شرایط برای بررسی اوضاع سیاسی کشور مساعد شود."

در حالی که قرار است فردا (یکشنبه هشتم ژانویه) نشست اتحادیه عرب با هدف بحث وبررسی درباره نتایج اولیه ماموریت ناظران در قاهره تشکیل شود، فعالان مخالف از مردم سوریه خواسته تا در اعتراضاتی گسترده شرکت کنند.

مطالب مرتبط