اتحادیه عرب: تمام طرف‌های درگیر در سوریه به خشونت‌ها پایان دهند

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

وزیران امور خارجه اتحادیه عرب از دولت سوریه و گروه‌های مسلح در این کشور خواسته‌اند تا هرچه سریع‌تر به تمام خشونت‌ها در این کشور پایان دهند.

آنها در پایان نشست خود در قاهره، پایتخت مصر، در بیانیه‌ای اعلام کردند که هیات ناظران اتحادیه عرب به فعالیت خود ادامه می‌دهد و در عین حال از سازمان ملل متحد برای ارائه کمک‌های فنی لازم به اعضای این هیات درخواست کمک می‌شود.

نشست یک روزه وزیران امور خارجه اتحادیه عرب برای بررسی روند فعالیت‌ها و یافته‌های هیات ناظران این اتحادیه که به سوریه رفته بودند، روز یکشنبه، هشتم ژانویه در قاهره، پایتخت مصر برگزار شد.

معترضان و مخالفان دولت سوریه در محوطه اطراف محل برگزاری این نشست تجمع کرده‌ و علیه دولت سوریه شعار می‌دادند.

مخالفان دولت سوریه می‌گویند که اعزام هیات ناظران اتحادیه عرب به سوریه تاثیری در توقف سرکوب‌ها نداشته است و اعضای این هیات حتی برخوردهای نیروهای امنیتی با معترضان را محکوم هم نکرده‌اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption مخالفان دولت سوریه در محوطه اطراف محل برگزاری نشست وزیران امور خارجه اتحادیه عرب در قاهره، پایتخت مصر، دست به تجمع زده‌اند

مهرداد فرهمند، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی، با اشاره به انتشار غیررسمی بخش‌هایی از گزارش هیات ناظران اتحادیه عرب در سوریه، می‌گوید که در این گزارش به ادامه حضور نیروهای مسلح در مناطق مسکونی سوریه اشاره شده و آمده است که این نیروهای مسلح از هر دو طرف درگیر یعنی هم دولت و هم مخالفان دولت هستند.

او می‌گوید که اشاره ناظران اتحادیه عرب به مسلح بودن مخالفان دولت، می‌تواند به نفع دولت سوریه ارزیابی شود، ولی در عین حال، مخالفان دولت تعهدی در قبال اتحادیه عرب ندارند.

به گفته خبرنگار ما، در گزارش هیات ناظران اتحادیه عرب آمده است که دولت سوریه چند صد نفر از زندانیان این کشور را آزاد کرده است، ولی همچنان زندانیان سیاسی بیشتری در این کشور وجود دارند.

مخالفان دولت سوریه گفته اند که در آخرین درگیری‌های این کشور در روز یکشنبه، هشتم ژانویه، بیش از ۲۰ نفر، از جمله ۱۱ سرباز سوری، کشته شده‌اند. گفته می‌شود که درگیری بین نیروهای دولتی و پیکارجویان همچنان ادامه دارد.

گزارش شده است که فقط در سه روز گذشته نزدیک به ۱۰۰ نفر کشته شده‌اند.

  • یکی از گروه‌های مخالف دولت سوریه اعلام کرده است که روز شنبه، هفتم ژانویه، ۲۷ نفر در شهرهای مختلف سوریه کشته شده‌اند که ۸ نفر آنها در حمص، ۱۳ نفر در ادلیب، ۵ نفر در مناطق حومه‌ای دمشق و یک نفر در حماة بوده است.
  • مخالفان دولت همچنین گفته‌اند که روز جمعه گذشته و در جریان تظاهرات ضددولتی که بعد از نماز جمعه برگزار شد، ۳۵ نفر کشته شده اند.
  • دست‌کم ۲۶ نفر هم روز جمعه، ششم ژانویه، به دنبال انفجار بمب در دمشق کشته شدند که تعدادی از آنها از اعضای نیروهای امنیتی دولتی بودند.

با این حال، بیشتر گزارشگران رسانه‌های بین‌المللی برای تهیه گزارش از وضعیت سوریه با محدودیت روبه‌رو هستند و تایید این آمار به راحتی امکان‌پذیر نیست.

حق نشر عکس Reuters
Image caption مخالفان دولت سوریه می‌گویند که حضور ناظران اتحادیه عرب، تاثیری در کاهش سرکوب‌ها نداشته است

"استقلال بیشتر"

ناظران اتحادیه عرب از اواخر ماه دسامبر در سوریه حضور داشته اند تا روند اجرایی شدن طرح صلح پیشنهادی این اتحادیه به دولت سوریه را بررسی کنند.

دولت سوریه در چارچوب طرح پیشنهادی اتحادیه عرب متعهد شده است که نیروهای نظامی را از خیابان‌ها و مناطق مسکونی خارج کند و استفاده از زور علیه غیرنظامیان را متوقف سازد.

جان لاین، خبرنگار بی‌بی‌سی که در قاهره است، می‌گوید که با وجود انتقاد مخالفان دولت سوریه از عملکرد هیات ناظران اتحادیه عرب، مقامات ارشد این اتحادیه تاکید کرده‌اند که بدون شک فعالیت این هیات در سوریه ادامه می‌یابد و حتی تقویت نیز می‌شود.

در نشست وزیران امور خارجه اتحادیه عرب در قاهره، پیشنهاد قطر مبنی بر اضافه شدن و حضور کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد در هیات ناظران این اتحادیه هم بررسی شد.

منتقدان می‌گویند که بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، از حضور ناظران اتحادیه عرب به عنوان پوششی سیاسی برای ادامه سرکوب‌ها در این کشور بهره می‌برد.

سازمان ملل متحد اعلام کرده است که از زمان آغاز اعتراضات ضددولتی در سوریه از حدود ده ماه پیش، بیش از ۵ هزار غیرنظامی کشته شده‌اند.

بر اساس اعلام دیده‌بان حقوق بشر سوریه، در درگیری‌هایی در روز یکشنبه، هشتم ژانویه، در درعا ۱۱ سرباز کشته و دست‌کم ۲۰ نفر زخمی شده‌اند.

بر اساس این گزارش که از سوی بی‌بی‌سی قابل تایید نیست، ۹ نفر از مخالفان دولت هم در درگیری‌های درعا کشته شده‌اند.

در خبری دیگر، مخالفان دولت گفته‌اند که در درگیری‌های دیگری در روز یکشنبه، هشتم ژانویه، ۱۰ نفر، از جمله یک کودک، کشته شده‌اند که شامل هشت نفر در حمص، یک نفر در دیرالزور و یک نفر در حومه دمشق می‌شود.

حق نشر عکس AP
Image caption گفته می‌شود که مراسم تشییع جنازه قربانیان حمله جمعه گذشته در دمشق، به وضوح از سوی دولت سازماندهی شده بود

شعارهای حمایتی از اسد

مراسم تشییع جنازه قربانیان حمله دمشق، روز شنبه در مسجدی در منطقه میدان، محل این حمله، برگزار شد. این منطقه به طور معمول محل برگزاری تظاهرات علیه دولت است.

در عین حال، تحلیلگران می‌گویند که این مراسم، به وضوح از سوی مقامات رسمی سازماندهی شده بود و بسیاری از شرکت‌کنندگان تصاویری از آقای اسد و پرچم‌های ملی سوریه را در دست داشتند.

تعدادی از شرکت‌کنندگان در این مراسم هم شعارهایی در حمایت از بشار اسد می‌دادند.

انفجار در دمشق روز جمعه، ششم ژانویه، در یکی از شلوغ‌ترین بخش‌های منطقه میدان رخ داد. وزیر کشور سوریه گفته است که این انفجار توسط یک بمبگذار انتحاری انجام شده است.

دولت سوریه همچنین اعلام کرده است که با عاملان این حمله "با مشت آهنین" برخورد خواهد کرد.

اما شورای ملی سوریه که اصلی‌ترین ائتلاف مخالف دولت سوریه به شمار می‌رود، اعلام کرده است که این حمله‌ها توسط عاملان دولت انجام شده است تا اعتبار از دست رفته بشار اسد را به او برگردانند.

ناوگان روسیه در نزدیکی سوریه

در عین حال، گزارش شده است که یک ناوگان دریایی بزرگ روسیه که شامل یک ناو هواپیمابر نیز می‌شود، در یکی از بنادر سوریه لنگر انداخته است.

رسانه‌های سوری حضور این ناوگان در محدوده آب‌های مرزی سوریه را نشانه‌ای از اعلام اتحاد و انسجام از سوی دولت روسیه توصیف کرده‌اند.

این ناوگان برای شش روز در بندر طرطوس حضور خواهد داشت. روسیه از زمان اتحادیه جماهیر شوروی در این بندر پایگاه دارد.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، به نقل از یکی از افسران نیروی دریایی روسیه گزارش داده است که حضور نیروی دریایی روسیه در این منطقه با هدف نزدیکی بیشتر و تقویت روابط دو کشور انجام می‌شود.

مطالب مرتبط