هوگو چاوز برنامه تلویزیونی‌اش را از سر گرفت

چاوز در حال اجرای برنامه حق نشر عکس Reuters
Image caption چاوز در حال اجرای برنامه

هوگو چاوز، رئیس جمهوری ونزوئلا، که به خاطر بیماری، برنامه تلویزیونی‌اش را متوقف کرده بود، دوباره آن را از سر گرفت. برنامه او هفتگی‌ است و علاوه بر تلویزیون از رادیو هم پخش می‌شود.

آقای چاوز به دلیل ابتلا به بیماری سرطان برنامه هفتگی خود را متوقف کرده بود. او برای درمان چند باری به کوبا رفته بود و برای چند هفته‌ای خارج از کشور بود.

اسم برنامه آقای چاوز، "الو رئیس‌جمهور" نام دارد. در این برنامه گاهی تا هشت ساعت آقای چاوز صحبت می‌کند.

این نظر در آمریکای لاتین هست که آقای چاوز برای انتخابات پیش رو، برنامه تلویزیونی‌اش را دوباره از سر گرفته است.

حدود ده ماه دیگر در اکتبر ۲۰۱۲ میلادی انتخابات ریاست جمهوری در ونزوئلا برپا می‌شود.

ماجرای نفتی ونزوئلا

در نخستین برنامه آقای چاوز که بعد از گذشت هفت ماه اجرا شد، رئیس جمهوری ونزوئلا در منطقه اورینوکو بلت (کمربندی اورینوکو) بود؛ منطقه‌ای نفت‌خیز در کشور ونزوئلا.

پشت آقای چاوز در صحنه تاسیسات نفتی ونزوئلا در همین منطقه دیده می‌شد.

آقای چاوز در این برنامه گفت که کشورش به رای هیئت حکمیت بانک جهانی درباره صنعت نفت این کشور اهمیت نمی‌دهد.

در سال ۲۰۰۷ میلادی، ونزوئلا صنعت نفت خود را ملی کرد و همین باعث شد شرکت اکسون موبیل که در آن کشور سرمایه‌گزاری کرده بود از ونزوئلا شکایت کند.

شرکت اکسون موبیل میلیاردها دلار از دولت ونزوئلا خسارت می‌خواهد.

روز دوشنبه اتاق بازرگانی بین‌المللی که در پاریس است از شرکت نفت دولتی ونزوئلا خواسته تا برای غرامت به شرکت اکسون موبیل ۹۰۸ میلیون دلار بپردازد.

ونزوئلا این خواسته را رد کرده و گفته تنها می‌تواند ۲۵۵ میلیون دلار بپردازد.

برنامه هفتگی تبلیغاتی نیست

مخالفان هوگو چاوز در ونزوئلا می‌گویند که او از این برنامه‌های هفتگی برای تبلیغ به نفع خود استفاده می‌کند تا بتواند در انتخابات پیش رو برنده شود.

در همین برنامه رادیو - تلویزیونی، آقای چاوز گفت که او تنها مشغول انجام وظیفه به عنوان رئیس جمهوری ونزوئلاست و گفت که این کار را تا سال ۲۰۱۹ میلادی یا حتی بعد از آن ادامه می‌دهد.

آقای چاوز بسیار امیدوار است که در انتخابات سال ۲۰۱۲ پیروز شود. در این صورت دوره جدید ریاست جمهوری‌اش در سال ۲۰۱۳ آغاز می‌شود و شش سال هم به طول می‌انجامد.

در سال ۱۹۹۹ میلادی که آقای چاوز تازه به ریاست جمهوری انتخاب شده بود، برنامه "الو رئیس‌جمهور" را به صورت تلفنی و برای رادیو آغاز کرد. او دلیل اجرای این برنامه را ارتباط بهتر با مردم کشورش عنوان کرده است.

بعد از آن این برنامه هفتگی شد و طولش به اندازه‌ای است که آقای چاوز می‌خواهد. حتی تا هشت ساعت هم این برنامه ادامه داشته است.

پیشتر در این برنامه فیدل کاسترو، رهبر پیشین کوبا هم به صورت تلفنی حضور پیدا کرده بود و حتی دیه‌گو مارادونا، فوتبالیست معروف آرژانتینی هم در آن شرکت کرده بود.

ترس از سرطان

آقای چاوز که بعد از شیمی‌درمانی موهای سرش ریخته بود، در برنامه تلویزیونی‌اش با موهایی که دوباره در حال رویش هستند بر صحنه ظاهر شد.

او در برنامه خود به رئیس جمهوری آرژانتین تبریک گفت که مبتلا به سرطان نیست.

پیش از این پزشکان برای کریستینا فرناندز، رئیس جمهوری آرژانتین سرطان تشخیص داده بودند.

ماه گذشته آقای چاوز در یک گفتگو ابراز شگفتی کرده بود که چرا رهبران چپ‌گرای آمریکای لاتین دچار بیماری سرطان می‌شوند. او این سوال را مطرح کرده بود که نکند آمریکایی‌ها با تکنولوژی پیچیده‌ای، او و رهبران چپ‌گرای آمریکای لاتین را به سرطان دچار می‌کنند.

آمریکا هم دست داشتن در بیماری رهبران آمریکای لاتین را رد کرده است.

مطالب مرتبط