اعتراض به حذف یارانه‌ها نیجریه را نیمه تعطیل کرد

حق نشر عکس AFP

اعتصاب عمومی بر سر حذف یارانه‌های سوخت در نیجریه، این کشور را نیمه‌تعطیل کرده است.

در اولین روز از اعتصاب نامحدود در نیجریه، مغازه‌ها، ادارات، مدارس و پمپ‌های بنزین در سراسر این کشور تعطیل بودند.

در لاگوس و دیگر شهرهای نیجریه، هزاران نفر در اعتراض به حذف یارانه‌ها تظاهرات کرده‌اند.

با حذف یارانه‌ها، هزینه‌های سوخت در نیجریه دو برابر شده است.

در شهر کانو در شمال نیجریه، نیروهای پلیس به سمت معترضان تیراندازی کرده‌اند. براساس گزارش‌ها دو نفر کشته و بسیاری دیگر زخمی شده‌اند.

در لاگوس هم یکی از تظاهرکنندگان در درگیری با پلیس کشته شده است. در این شهر که پایتخت تجاری نیجریه به شمار می‌رود، حدود ۱۰ هزار نفر در اعتراض به افزایش قیمت‌های سوخت راهپیمایی کرده و تعدادی از آنها با نیروهای پلیس درگیر شده‌اند.

در پلاکاردهایی که شماری از این معترضان در دست داشتند، گودلاک جاناتان، رئیس جمهور نیجریه، با شاخ‌هایی شیطانی و دندان‌های بیرون‌زده به تصویر کشیده شده بود.

یکی از معترضان به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: "رهبران ما نگران نیجریه‌ای‌ها نیستند. آنها فقط به فکر خودشان هستند."

در اعتراضهای کانو که دومین شهر بزرگ نیجریه است، دست‌کم ۳۰ نفر زخمی شده‌اند. پلیس برای متفرق کردن معترضان در این شهر، گاز اشک‌آور شلیک کرده و دست به شلیک هوایی زده است.

منابع خبری در بخش درمانی گفته‌اند که دو تظاهرکننده هم که زخمی شده بودند، جان خود را از دست داده‌اند.

در عین حال، در ابوجا، پایتخت نیجریه، تظاهراتی از سوی اتحادیه‌های کارگری و گروه‌های مدنی سازماندهی شده است. معترضان فرودگاه این شهر را هم به تعطیلی کشانده‌اند.

حق نشر عکس AP
Image caption نیجریه نزدیک به ۱۶۰ میلیون نفر جمعیت دارد که بیشتر آنها با هزینه‌ای کمتر از ۲ دلار در روز زندگی خود را می‌گذرانند

سوخت قاچاق

با حذف یارانه‌های سوخت در نیجریه از ابتدای ماه ژانویه، هزینه‌های سوخت و حمل و نقل در این کشور دو برابر شده است.

افزایش این هزینه‌ها، آشفتگی و عصبانیت بسیاری از مردم نیجریه را به دنبال داشت.

نیجریه نزدیک به ۱۶۰ میلیون نفر جمعیت دارد که بیشتر آنها با هزینه‌ای کمتر از ۲ دلار در روز زندگی خود را می‌گذرانند و به همین دلیل حذف ناگهانی یارانه‌های سوخت، آنها را به شدت شوکه کرده است.

کریس اویوت، یکی از سخنگویان کنگره کارگران نیجریه، می‌گوید: "با این افزایش قیمت‌ها، هزینه‌های حمل‌ونقل هم زیاد شده است و به همین ترتیب، قیمت مواد غذایی و ملزومات اولیه زندگی افزایش پیدا کرده است."

لاباران ماکو، وزیر اطلاع‌رسانی نیجریه، از اتحادیه‌ها خواسته است تا به اعتصاب پایان دهند. او گفت که دولت آماده گفت‌وگو است.

اعتصاب مشابهی در سال ۲۰۰۳ میلادی، عقب نشینی نسبی دولت را به دنبال داشت و دولت نیجریه به جای حذف کامل یارانه‌ها، فقط از مبالغ آنها کم کرد.

نیجریه با آن که یکی از تولیدکنندگان اصلی نفت خام دنیا به شمار می‌رود، برای ایجاد زیرساخت‌های لازم به منظور تولید فرآورده‌های نفتی موردنیازش، سرمایه‌گذاری نکرده و ناگزیر است بیشتر سوخت مورد نیاز خود را وارد کند.

پیش از این، پرداخت یارانه‌های سوخت باعث می‌شد فرآورده‌های نفتی در نیجریه به مراتب ارزان‌تر از کشورهای همسایه باشد و به همین دلیل بخشی از این فرآورده‌ها به کشورهای همسایه قاچاق می‌شد.

نمایندگان پارلمان نیجریه از رئیس جمهور این کشور خواسته‌اند تا در حذف کامل یارانه‌های سوخت بازبینی کند، ولی آقای جاناتان در سخنانی که روز شنبه، هشتم ژانویه، از تلویزیون دولتی پخش شد، از حذف یارانه‌ها دفاع کرد.

او گفت: "باید در راستای منافع عمومی حرکت کنیم. هرقدر هم سخت باشد، دردهای امروز اصلا قابل مقایسه با منافع آینده نیست."

او گفت که آزادسازی قیمت‌ها در بخش انرژی، بهترین راه برای مقابله با فساد و اطمینان یافتن از رشد اقتصادی نیجریه است.

او گفت که مقامهای ارشد دولتی هم امسال ۲۵ درصد کاهش حقوق خواهند داشت و از حجم سفرهای خارجی دولتی هم کاسته می‌شود.

ناآرامی‌های پس از حذف یارانه‌ها در نیجریه، در شرایطی رخ می‌دهد که خشونت‌های فرقه‌ای در این کشور دوباره از سر گرفته شده است. گروه اسلامگرای بوکوحرام در هفته‌های اخیر در شمال شرق نیجریه به چند حمله مرگبار دست زده است. گروه‌های مسیحی هدف بیشتر این حمله‌ها بوده‌اند.

در عین حال، روز دوشنبه، نهم ژانویه، جمعیتی با حمله به یک مسجد در شهر بنین، در جنوب نیجریه، این مسجد را به آتش کشیده‌اند. مسئولان صلیب سرخ جهانی گفته‌اند که در این حمله بیش از ۴۰ نفر زخمی شده‌اند.

مطالب مرتبط