دادستان لهستان 'بعد از کنفرانس مطبوعاتی اقدام به خودکشی کرد'

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای پرزیبایل به خبرنگاران گفت که لازم است استراحت کند و بعد، سر خودش را هدف قرار داد

بر اساس گزارش‌ها، یک دادستان نظامی لهستان بعد از برگزاری کنفرانسی مطبوعاتی در دفترش، اقدام به خودکشی کرده است.

میکلای پریزبول، دادستان پرونده مربوط به سانحه هوایی سال ۲۰۱۰ میلادی بود که منجر به مرگ رئیس جمهور لهستان شد.

او در میانه کنفرانس مطبوعاتی خود به خبرنگاران گفت که دفترش را ترک کنند تا او "وقتی برای تنفس" داشته باشد.

به دنبال شنیده شدن یک صدای بلند، خبرنگاران به دفتر او برگشتند و آقای پریزبول را کف زمین و در دریایی از خون در اطراف سرش پیدا کردند.

بر اساس گزارش‌ها، او به بیمارستان منتقل شده است و مسئولان بیمارستان گفته‌اند که خطر مرگ تهدیدش نمی‌کند.

یکی از خبرنگاران حاضر در دفتر آقای پریزبول به تلویزیون لهستان گفت: "ما یک صدای بلند شنیدیم و به اتاق برگشتیم. فکر می‌کردیم که یکی از دوربین‌ها به زمین افتاده است، ولی بعد دادستان را دیدیم که روی زمین افتاده و خون دورش را گرفته است. تفنگش هم کنارش بود."

در تصاویر تلویزیونی که پیش از این حادثه در کنفرانس مطبوعاتی از آقای پریزبول ضبط شده است، او در حال خواندن یک بیانیه دیده می‌شود: "در طول دوره خدماتم به عنوان یک غیرنظامی و بعد به عنوان دادستان نظامی، هیچوقت باعث شرمساری جمهوری لهستان نشده‌ام و از خوشنامی و عزت از یک افسر نظامی لهستان محافظت خواهم کرد ... متشکرم. لطفا به من پنج دقیقه تنفس بدهید. لازم است استراحت کنم."

سپس او از مقابل دوربین ها دور شد و بعد صدای آماده‌سازی یک اسلحه و یک صدای بلند شنید شد.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که آقای پریزبول در کنفرانس مطبوعاتی خود، این موضوع را که دادستان‌ها اقدام به استراق سمع مکالمات خبرنگارانی کرده‌اند که در حال تحقیق درباره حادثه هوایی رئیس جمهور سابق لهستان بودند، رد کرد.

رئیس جمهور لهستان در اطلاعیه‌ای، نسبت به این حادثه ابراز نگرانی کرده و از رئیس اداره ملی امنیت این کشور خواسته است تا وضعیت را بررسی کند.

هواپیمای حامل لخ کاچینسکی، رئیس جمهور لهستان، روز دهم آوریل سال ۲۰۱۰ میلادی در غرب روسیه سقوط کرد. او برای شرکت در مراسم هفتادمین سالگرد کشتار کاتین به روسیه سفر کرده بود.

در این سانحه، به جز رئیس جمهور لهستان، همسر او و ۹۴ نفر از مقامات بلندپایه لهستان کشته شدند.

مطالب مرتبط