رئیس کارکنان کاخ سفید استعفا کرد

باراک اوباما حق نشر عکس Getty
Image caption سمت راست اوباما، بیل دیلی ایستاده و سمت چپ او جک لو

بیل دیلی، رئیس کارکنان کاخ سفید، که تنها یک سال این سمت را به عهده داشت، از سمت خود استعفا کرد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، این خبر را اعلام کرد و گفت که جک لو، مدیر برنامه و بودجه کاخ سفید که از کهنه سربازان آمریکایی است، جانشین آقای دیلی می‌شود.

پیش از بیل دیلی، رام امانوئل، رئیس کارکنان کاخ سفید بود که با باراک اوباما روی کار آمد. اما آقای امانوئل در ابتدای سال ۲۰۱۱ میلادی (یک سال پیش) از سمت خود کناره‌گیری کرد و به شیکاگو رفت و شهردار این شهر شد.

حال آقای دیلی هم می‌خواهد که به شیکاگو برود. اما آن طور که رئیس جمهوری آمریکا گفته، آقای دیلی می‌خواهد که "زمان بیشتری را با خانواده‌اش بگذراند."

باراک اوباما، از اینکه آقای دیلی به شیکاگو باز می‌گردد هم ابراز خشنودی کرد. آقای اوباما پیش از ریاست جمهوری، سناتور شیکاگو بود.

بیل دیلی پیش از اینکه به کاخ سفید برود، معاون رئیس بانک جی‌پی‌ مورگان چیس، بود. او گفته که تا زمان انتخابات با رئیس‌جمهور کار می‌کند.

آقای اوباما درباره بیل دیلی گفت که او در کار خود "برجسته" بوده است.

او گفت که خبر استعفای آقای دیلی برایش خبر خوشایندی نبوده و استعفا را به سرعت نپذیرفته است.

'تکنوکرات خاکستری'

همزمان با اعلام خبر استعفای بیل دیلی، آقای اوباما جانشین او را هم معرفی کرد.

زمانی که آقای اوباما خبر استعفای بیل دیلی را می‌داد و جانشینش جک لو را معرفی می‌کرد، هر دوی آنها در دو طرف آقای اوباما ایستاده بودند.

منابع مطلع در داخل کاخ سفید می‌گویند که آقای دیلی در میانه سال ۲۰۱۰ میلادی، زمانی به کاخ سفید آمد که دولت می‌خواست روابط بهتری با بنگاه‌های اقتصادی داشته باشد.

همین منابع می‌گویند که آقای دیلی نتوانسته بود خیلی خوب با حلقه اصلی مشاوران سیاسی آقای اوباما ارتباط برقرار کند.

از حدود دو ماه پیش، بخشی از مسئولیت‌های مدیریتی آقای دیلی را فرد دیگری انجام می‌داد که پیش از بیل دیلی و بعد از رام امانوئل مسئولیت کارهای اجرایی را به عهده گرفته بود.

جک لو، در زمان بیل کلینتون مدیر برنامه و بودجه کاخ سفید بود و در زمان باراک اوباما هم همین پست را بر عهده دارد. او از سال ۱۹۸۰ میلادی چهره‌ای شناخته شده در میان اعضای حزب دموکرات است.

جک لو، مشهور است که با هر دو جناح سیاسی آمریکا می‌تواند کار کند. شاید برای همین به او عنوان "مترجم" داده‌اند. عنوان دیگری که او دارد "تکنوکرات خاکستری" است.

او بناست که از اول ماه فوریه، در پست جدید خود شروع به کار کند. آقای لو تا آن زمان مشغول کار کردن روی بودجه ریاست جمهوری است.

مطالب مرتبط